| fanernest123 a întrebat:

De ce se numeste "ciorba de vacuta" si nu "ciorba de vaca"?

7 răspunsuri:
| katy a răspuns:

Deoarece carnea provine dintr-o bovina, neajunsa la maturitate.

mira
| mira a răspuns:

Denumirea cu diminutiv este mai atragatoare si sugereaza ca vacuta este mai tanara.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Reclama are rol de manipulare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Să nu sune a jignire.

| tylverat a răspuns:

Este acelasi lucru, "ciorba de vacuta", "ciorba de vaca", "ciorba de vita"...

| MariNNN a răspuns:

Tu ai manca "o ciorba de vaca"? Sau "o ciorba de vacuta"? big grin

| bebelusitaiaticubomfaieru a răspuns:

Pentru ca ciorba de vacuta e pentru femeile grase care se cred finutze si ciorba de vaca e pentru alea obeze ca tine