| anonim_4396 a întrebat:

De ce un caine de rasa, mic si pufos cu blana alba [ de exemplu : bichon ] trebuie sa coste 1500 de lei? Adica sa dai atat de mult pe unul de rasa e exagerat de mult. Si uite de asta nu am eu cainelaughing. Ca mama nu da mai mult de 200 de lei pe un caine pentru ca este un animal. -_-'. discriminare

Răspuns Câştigător
| Libelle a răspuns:

Ca e de rasa,ca in trecut cainii de rasa apartineau personalitatilor istorice,ca s-au facut studii si s-a ajuns la concluzia ca se diferentiaza prin caracter,prin mediul in care se acomodeaza usor,prin faptul ca unii iubesc copiii,prin ca unii pot fi antrenati special gen Rottweiler, lupi, etc.
bichon...havanez sau maltese gasesti si la 100 euro
P.S::nici maica-mea, nu ar da nici 200 lei de fapt.

6 răspunsuri:
| ioana100 a răspuns:

Pentru ca acum este aceasta "moda" cu bichonii, yorkie si toti de talie mica dar peste cativa ani se va termina si va veni alta iar preturile v-or scadea, asa cum a fost si cu pechinezii acum 4-5 ani, toti aveau aceasta rasa dar dintr-o data s-a schimbat totul, acum gasesti un pechinez si la 100-200lei...
Un caine metis(corcitura), se ataseaza mai mult de stapan decat unul de rasa, toti au zis acest lucru.Si eu eram in aceiasi situatie ca si tine, de 3-4 ani imi doream un caine si am participat la un concurs pe internet (petlend) si acum trebuie sa primesc un canishe,s-a terminat acum o saptamana concursul,nu stiu cand o sa mai faca altul(nu cred ca prea curand) dar merita sa incerci,indiferent de rasa pe care o are,mai bine decat nimic! daca mi-ar fi cumparat parintii unul,imi reprosau pe parcurs cand facea ceva boacane chestii de genu ''am dat atatia bani pe el si uite ce face!",de,asa sunt parintii,vor sa pastreze banii pentru lucruri mai importante, cum ar fi cartile, scoala si alte chestii educationale...

| smile20000 a răspuns:

Da daca am da pe tine 2 lei ai fi multumita? nu crezi ca ai valora mai mult?

| smile20000 a răspuns:

Da ai si tu drepate 1500 lei inseamna 300 euro si un caiine ca asta ar trebui sa coste in medie de 200 euro

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Intrebarea mea e alta: de ce sa iei o javra paroasa doar pentru aspect? Ca sa ai cui sa te lauzi ca ti-ai tras un caine pe trend?

Si mie imi plac animalutele, dar prefer de sute de ori unul de pe strada care sa imi fie alaturi daca nu am cu cine sa relationez. Pot sa il ingrijesc la fel.

| Lavinia7386 a răspuns:

La 200 lei gasesti un pechinez

| Andrei1499 a răspuns:

Pai eu am un caine...
si este rasa ciobanesc mioritic!
si daca il iei cand este pui costa vreo 200 lei!
si poti sa il iei si sa fie de companie sau de paza!
succes!