| LarissaMouse a întrebat:

FUNDA! si VOT!
buna buna! deci:eu inainte aveam si inca mai am un perus fata pe care o cheama coco(stiu ca e nume de mascul dar cand era pui avea nasul albastru iar acum il are maro si e fata, si numele nu l-am mai schimbat). o am de un an.ieri parintii mei au luat un mascul perus.este destul de speriat si nu l-am vazut nici mancand sau band apa.asa era si coco la inceput.credeti ca cei doi,, copii" ai mei se vor intelege?
DETALII: coco este destul de rea si ciupeste, dar cand ii dau drumul sa zboare face turul camerei apoi mi se aseaza in cap sau pe umar.pe coco o am de cand avea 5 luni si de atunci a vorbit numai cu vrabiile.perusul cel nou il avem de la un magazin de animale si a stat printre papagali. el face ca un papagal, dar coco ca o vrabie. oare se inteleg cand ciripesc?
in schimb masculul(am uitat sa spun ca il cheama riki) nu ciupeste si este bland, dar este speriat.
sa va mai zic ceva amuzant : coco cred ca il place, pentru ca mereu merge langa el si incearca sa il pupe, dar el o ciupeste, adica nu chiar o ciupeste, ci mai mult o sperie.sunt tare simpatici cei doi. :X
ma puteti ajuta?

Răspuns Câştigător
| klau95 a răspuns:

Haha toti dupa funda macar sa zica si ei ceva folositor.
Deci femela nu vb deloc.Masculii sunt cei care zic tot,si nu se inteleg cu vrabiile pentru ca nu au cum,deci dac vrei sa ai ti impreuna mentioneaza ca la trebuie un loc mai spatios,si ati recomand ca sa te gandesti bine dac vrei sa faca puii pentru ca,o sa ati fie greu cu toti.
App am si eu un mascul f. dresat dragut rau:X il cheama cypy.
Deci masculu o sa se obisnuiasca intr-un final cu tine dar daca o are si pe femela pe cap se ataseaza mai greu de tine,o sa treaca o durata de timp ai rabdare.
si cel mai important e sa nu fie stresati adica, sa nu fie tinuti in galagie, si cv care nu suporta.Numai bine! pentru alte probleme mai vb.

4 răspunsuri:
| IonuţR1995 a răspuns:

El este speriat de ea si incearca "sa scape" si o sperie sa-l lase in pace pana se acomodeaza. Se vor acomoda foarte repede deci nu-i bay. tongue

| georgy39 a răspuns:

Trebuie sa astepti un timp, eu am avut 3 papagali care nu se intelegeau de loc, dar peste 1 luna au inceput sa se acomodeze unul cu altul. Sper ca te-am ajutat happy funda? happy

| Alle23 a răspuns:

Fi linistita, se vor intelegewinking trebuie sa se inveze cu el doarwinking funda+vot te rog eu?batting eyelashes

| HelloIrina a răspuns:

O sa se acomodeze in curand. Daca ai posibilitatea sa ii scoti pe amandoi in acelasi timp din colivie, incearca! Poate asa se vor mai obisnui si cine stie ce!