| Drugamihai a întrebat:

Hamsteri pot vedea, am un hamster dar nu prea stiu... funda

Răspuns Câştigător
| MeimeiPinguinu a răspuns:

Ceau
Pai ce intrebare e asta? Orice vietate vede, doar de aceea are ochi, nu?

Traiesc intre 1-3 ani, sunt foarte sensibili la frig, nu se spala, de la apa se racesc si mor.Este nocturn si daca il lasi liber fuge, nu sta sa il mangai sau sa te joci cu el, rar o fac unii. Exista si hamsteri mai salbatici care musca (eu am avut)
http://www.youtube.com/watch?v=0RFloRpnWhU
Iata aici niste informatii despre ce mananca ei:
LEGUME: morcovi, salata, patrunjel (bogat in vitamina C), fasole pastai, porumb;
FRUCTE: banane, mere, nuci, caise;
CARNE: de pasare (pui, curcan) - fiarta, nu prajita;
ALTE ALIMENTE: orez fiert, ou fiert, paste, paine uscata.

Nu le da sa manance:
Lamai, portocale, grapefruit etc., deoarece, desi contin vitamina C, nu sunt sanatoase pentru aparatul digestiv al hamsterului!

Succes si o zi placuta! :)

2 răspunsuri:
| pushtius1 a răspuns:

Normal ca au vedere, daca nici macar atat nu cunosti este clar ca trebuie sa te informezi altfel iti vei bate joc de saracul animalut, uite aici ceva info despre ei: http://animaledecompanie.info/......mster.html

| SpatariuMihaela a răspuns:

Pot vedea dar la aproximativ 15-20 de centimetri in fata