| Claudettee a întrebat:

Hei tpu.As vrea sa stiu si eu de cate ori pe saptamana sa dau catelul cu praf de purici? Si spuneti-mi si alte metode de a scapa catelul de purici.

Răspuns Câştigător
| Clawd3lw a răspuns:

Un catel de usturoi, mancat zilnic de catre caine, va ajuta la prevenirea aparitiei puricilor, dar si la indepartarea lor. Acest lucru este posibil deoarece mirosul si gustul usturoiului vor ajunge in pielea si in sangele animalului, iar puricii il considera repulsiv.

Amesteca un catel de usturoi pisat foarte bine in mancarea cainelui. In cazul in care nu accepta mancarea cu usturoi, incearca sa ii introduci acest aliment treptat in mancare, pentru a se obisnui. Da-i la inceput doar ¼ dintr-un catel de usturoi sau chiar mai putin. Pe masura ce se obisnuieste cu gustul si mirosul poti mari doza.

2. Lamaia
Ai nevoie de:
1, 2 lamai;
Apa fierbinte.
Cum se prepara:
Taie lamaile in bucatele mici si pune-le intr-un bol incapator.
Adauga peste ele apa fierbinte si acopera vasul.
Lasa-l sa stea pana a doua zi, apoi pune apa din vas intr-o sticla curata, cu pulverizator.
Cum se aplica:
Pulverizeaza solutia obtinuta pe intreaga blana a cainelui. Insista in special in zona capului, a cozii, a picioarelor si pe burta.

5 răspunsuri:
| RedNose a răspuns:

Din punctul meu de vedere,pipetele sunt mult mai bune te tin in jur de o luna(parakill,fyprex,advantix).

Usturoiul nu-i face bine cainelui, dat in exces, unul pe saptamana de exemplu, nu mai mult si usturoiul e bun pentru deparazitarea interna nu externa.
Cu pipetele scapi usor, nu stai toata ziua dupa curu cainelui.

| NuMaContrazice a răspuns:

Sunt picaturi care tin cateva luni, si poti sa-i faci o baie cu sampon special si ai terminat cu parazitii externi.(pentru o perioada)

| Clawd3lw a răspuns:

De 3 ori pe saptamana.

| Lou222 a răspuns:

Eu -am cumparat catelului meu zgarda anti purici si rezista pana la 6 luni happy

| razvilol a răspuns:

NU mai da caini cu praf de purici ii otravesti sunt picaturi care le pui odata si tin 3 luni si pana la 1 an. Asa am facut eu cu catelusa mea > am dato de vreo 3 ori sa intoxicat si nu mai misca am dus-o si i-a facut o injectie si am mers si a doua zi si i-a facut si atunci cu greu in 5 zile sea revenit > iera sa moara.