| LifeIsFullOfCollours a întrebat:

Hei, TPU! Matusa mea tocmai ce va pleca luna viitoare in alta tara si isi lasa unicul animal in grija mea si anume un perus in varsta de vreo 7-8 ani sau chiar mai mult.

Initial dorea sa-l lase mamei ei, care este bolnava si probabil ca nu si-ar fi dat interesul, asa ca am rugat-o sa mi-l incredinteze mie, avand in vedere ca biata pasare traieste in conditii mizere, intr-o colivie plina de mizerie, necuratata de atata timp, asta denotand faptul ca familia respectiva nu-i ofera atentia si grija potrivita.

Coco (asa se numeste) este o pasare desteapta sau cel putin asta observam in urma cu vreo trei ani cand mergeam in vizita. Colivia era mereu curata, perusul mereu energic si jucaus, dresat, era foarte destept si este.

Doar ca de ceva timp ei nu i-au mai acordat atentie, mai deloc chiar. Au incercat o data sa-l scoata din colivie dar s-a invartit o data prin camera si s-a intors la locul sau.

Iar ei au constatat ca e bolnav si de atunci a inceput calvarul pentru el. Colivia ii e un fel de mormant, sustin eu. E foarte retras, ciupeste tare cand te apropii de colivie si se ferește de mana omului, ceea ce e foarte ciudat, caci acest comportament nu ii era familiar inainte.

Eu mai am un perus (Paco) si m-am gandit ca poate bietul Coco se simte singur si neiubit, poate ca simte ca este abandonat, ma gandesc ca poate nu este bolnav, ci doar depresiv din cauza pustietatii in care a fost lasat.

Poate reusesc sa-l pun pe "picioare", cum s-ar zice si daca nu mai are nicio sansa, macar sa se stinga intr-un loc curat, călduros, in care sa-i se ofere iubirea pe care o merita.

Acum vine intrebarea mea. Cum reusesc sa il imblanzesc, sa-l fac sa aiba incredere in mine si in intentiile mele? Avand in vedere ca nu mai este un pui si e destul de in varsta, ma gandesc ca poate nu mai are asa multa rabdare si totodata ma gandesc ca poate se va împrieteni cu Paco si isi va reveni. Chiar nu stiu. Astept raspunsuri, multumesc!

1 răspuns:
| mngzx a răspuns:

Incearca sa bagi mana in colivie in fiecare zi la aceeasi ora si sa vb cu el