| Andragifi a întrebat:

Hello! Vreau sa-mi cumpar un papagal Ara rosu dar nustiu cu ce o sa-l hranesc, ma puteti ajuta?

Răspuns Câştigător
| spiridus25 a răspuns:

Papagalul Stacojiu (Rosu)
(Ara Macao)
Hrana Papagal Stacojiu
In salbaticie, papagalul ara stacojiu mananca o varietate de seminte, nuci, fructe si vegetatia din varful copacilor. Exista produse speciale pentru hrana papagalilor ara macao si, in general, acestora le place sa manance alaturi de familie.

Papagalii ara macao stacojii sunt pasari ce consuma multa energie, de aceea au nevoie de o hrana de buna calitate, bogata in uleiuri si calorii.

Este indicat ca hrana sa sa fie variata pentru a nu se plictisi. Este bine daca ii dai produse speciale pentru papagalul stacojiu, dar si legume, fructe, graunte si seminte.

Ca supliment ii poti da mere, pere, prune, cirese, struguri, portocale, banane, mango, papaya si chiar fructe de padure. Dintre legume, e bine sa-i dai morcovi, cartofi dulci, castraveti, dovlecei, frunze de culoare verde inchis. Este contraindicat sa manance avocado deoarece este toxic pentru pasari.

Este important ca papagalul ara stacojiu sa aiba in permanenta apa proaspata la dispozitie.

Cusca necesita curatare zilnica, indepartarea obiectelor murdare (jucarii, suporturi), spalarea si dezinfectarea lor. Podeaua trebuie spalata si dezinfectata saptamanal, iar obiectele vechi si uzate trebuie inlocuite anual cu altele noi.

1 răspuns:
| Anonim00000000000000 a răspuns:

Seminte de mei.