| andreea2011 a întrebat:

Hi TPU! am spus ca stiu multe despre animale, dar am si eu o nelamurire ca tot omul, am un porcusor de guineea si am citit pe net ca daca ai unul singur iti va muri repede de tristete sau de singuratate, chestia adevarata este ca nu prea ii place sa o iau in brate sau sa o mangai, adica ma zgarie si vrea sa ma muste, nu vreau raspunsuri de genul:,, poate nu s a obisnuit cu tine,,:pentru ca nu este adevarat, deoarece o am de la craciun, deci e adevarata chestia ca daca este unul singur poate muri?!

Răspuns Câştigător
| PaulaJy a răspuns:

Nu nu ie adevarata!
Sfaturi
-joacate mai mult cu el
-schimbai mancarea
-lasa-l mai mult in casa
-lasa-l sa faca ce vrea.dar cu limita

8 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

A mai pus un copil o întrebare similară!

| Laura1092 a răspuns:

Oh saracutul, urmareste si vezi ce ii place incearca sa faci asta cat mai des... Pune-i muzica vezi daca ii place, dar nu-i pune de aia rock ca innebunesti bietul porc. Pune-i ceva classic si vezi reactia lui. Vorbeste calm cu el cand ii pui mancare mangaiel vezi daca ii place arata-i afectiune. Dai mancarea lui preferata dai salata dai morcovi scoate-l din cusca sau ce are si pune-l in camera ta -ai grija sa nu intre de exemplu sub dulap.Acopera locurile strimte prin care poate intra. Dai drumul prin camera dar nu te tine si tu dupa ca umbra. Stai jos pe covor sau podea ce ai tu sisupravegheaza-l cu atentie. poate la un moment dat se va plictisi si va veni la tine. Atunci mangaiel putin sau dai ceva de mancare. Cand incerca sate muste dai un morcov, ceva de mancare in gura in loc de degetul tau. Daca iti mai cumperi unul uite cum sa-i imprietenesti http://animale.acasa.ro/......html.Poate va muri si de trsitete daca tu nu ii arati afectiune. Succes.

| Liviu_2320 a răspuns:

Da este adevarata chestia mie de exemplu tot un porcusor de guineea a fost singur si dupa parerea mea a murit repede in 3-4 ani nu mai stiu ca a fost demult in fine deci da si doctoru a zis ca e din cauza asta + ca inainte sa moara cam cu o luna inainte nu stiu de ce tot ofta deoarece mancare, apa si iubirea pe care o poate da o persoana unui animal a avut (cel putin din partea mea)

Răspuns utilizator avertizat
| Radu1 a răspuns:

Da, poate muri de plictiseala. Oricum cred ca de craciun ai taiat un porc si de aia s-a suparat pe tine, poate era vreun membru al familiei!

| andreea2011 explică:

Eu ii arat afectiun si fac tot ce a spus Laura1092, de inainte sa spuna ea, dar tot nu stiu ce sa fac, adevarat cam ofteaza

| ClauditzaRamona a răspuns:

Nu e adevarat.Trebuie sa petreci mai mult timp cu el/ea, sa te joci cu ea cu niste jucarii de material sau cauciuc sau chiar prezenta ta langa el/ea e de ajuns.