| Allex_7496 a întrebat:

Imi spuneti si mie va rog frumos cinci fluvii care se varsa in delta?

si cinci fluvii care se varsa in estuar? FUNDA, va rog nu ma criticati!

Răspuns Câştigător
| Angel_8399 a răspuns:

Dunarea, Amazon, Mississippi, Orinoco, Rhone - acestea se varsa formand delta.
Saint Lawrence, Tamisa, Tejo, Garonne, Dordogne - acestea se varsa formand estuar.
Sper ca te-am ajutathappy!

1 răspuns:
| bluky a răspuns:

Daca ai auzit de maree e simplu:cele care se varsa in mari cu maree mici(mari continentale) formeaza delta si cele care se varsa in mari cu maree mari(mari marginase),adica alea langa ocean, sau chiar in ocean, formeaza estuar.