| rob3rttt a întrebat:

In cuibul papagalilor (perusilor) se pune ceva paie? Sau femela face ouale direct pe lemn in cuib?

Răspuns Câştigător
| Roby67 a răspuns:

Daca nu are "asternut" o sa isi stranga pasarea singura lucruri din colivie. Deci poti sa le pui paie sau rumegus in colivie sa munceasca ea sau direct in cuib. Nu este bine sa aiba lemnul gol in cuib.

5 răspunsuri:
| Ruxiii a răspuns:

Cuibul

Masuri recomandate: 18X18X30 cm

Deschizatura intrarii trebuie sa aiba aproximativ 5 cm.

Este de preferat sa se poata intra prin partea de sus a cuibului decat prin lateral, astfel puii nu au cum sa cada accidental din cuib. Pe fundul cuibarului puneti un grilaj, sau orice alta structura plana care sa nu se deformeze, evitand astfel deformarea picioarelor puilor.

Banuiesc ca se pun cateva paie :?
Du'te la un pet shop si intreaba ca sa stii sigur.

| pushtius1 a răspuns:

Nu mai dati raspunsuri in necunostiinta de cauza, mai ales ca prin astea un om poate deveni de la extrem de fericit cand vede primul ou, la extrem de dezamagit cand il vede spart...

Deci, cuibul dimensiuni standard 14 x 18 x 25 cm (L x l x h) daca este si mai mare, cu atat mai bine, pentru ca se asigura o circulatie mai buna a aerului, aveti in vedere si dimensiunea coliviei, ca nu le-o transformam pe toata in loc de depozitare pentru cuib, cuibul trebuie sa aiba o adancitura(scobitura), aceasta nu trebuie sa fie pe centru ca atunci cand intra sa urce direct pe ea ci intr-o parte, orificiul de intrare trebuie sa aiba obligatoriu 3.5cm diametru(conform studiilor asa le place perusilor) nu este obligatoriu sa existe "materiale pentru cuib(fan rumegus, etc)" pentru mai multe info intrati pe perusi.

| Aℓida a răspuns:

Pai ii faci intr-un coltisor, ca un fel de cutiuta mica in care sa-si puna ouale si pui cateva paie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este la magazin ceva, nu mai stiu cum ii zice ca urmeaza sa ma duc sa cumpar, dar intreaba, ca trebuie sa fie ceva, nu stiu sigur cum ii zice.

| oxaz a răspuns:

Cred ca face unde apuca.