| gabriela_7862 a întrebat:

Intrebare pentru crescatorii de perusi: am 2 perusi care se iubesc si in consecinta le-am cumparat un "cuib" si l-am echipat cu asternut, numai ca mi l-au scos tot afara din cuib. de ce? sper ca n-au de gand sa faca oua prin colivie...

Răspuns Câştigător
| Roby67 a răspuns:

Daca vor ei sa faca oua fie sigura ca o sa isi adapteze "cuibul" tau asa cum vor ei.
Intro colivie este oricum greu sa poti sa le oferi posibilitatea sa se imulteasca.
Totusi bafta!

2 răspunsuri:
soothe
| soothe a răspuns:

Perusii sunt mai modesti si mai putin snobi decat multi dintre noi

| carina3trab a răspuns:

Au trecut cateva luni din Februarie pana acum si cativa ani de cand perusii mei faceau serie de pui dupa serie de pui la interval de doua luni, dar ma risc cu un raspuns: si femela mea a scos rumegusul din cuib, nu o data. In schimb a ros cu indarjire podeaua cuibului in timpul clocirii, a remodelat-o, neuitand sa dea afara aschiile desprinse. Dupa ce puii au iesit din ou si au inceput sa faca mormanele zilnice de gainat, mi-am dat seama ca instinctul femelei a fost potrivit cu situatia: ne era ( si mie si ei) mult mai usor sa facem curatenie in cuib. Cei 27 de pui au crescut mari si voinici fara urma de rumegus. Si o informatie preventiva: s-ar putea ca primele oua sa sfarseasca tragic ( aruncate pe podeaua coliviei, sa nu eclozeze), dar inevitabil instinctele si antrenamentul dau roade si cursul firesc al procrearii este urmat.