| SexyGirl4You a întrebat:

Ma puteti ajuta? Am nevoie de un nume de caine care sa se potriveasca cu rasa labrador golden retriver. Apropo, e fetitabig grin. Ceva idei? puppy dog eyes

Răspuns Câştigător
9 răspunsuri:
| AliceAliceAliceAlice28 a răspuns:

Buna!

bella
lady
daisy
ginger
lessie
sasha
sandy
maya
kinta
katie
chelsea
princess
storm

| Sweet lollipop a răspuns:

Ce culoare are?

| Asdfasdefta a răspuns:

Nina, Lucy, Daisy,(Labrador Golden Revier )Dorgol nume ciudate care provin de la numele rasei(si rare):Logore,(Labrador Golden Retrvier )Dorgol, Triva...Dobra...

| xOchelariCuInfraRosu a răspuns:

Madie [medi]
marijuana [marihoana]
chelsie [celsi]

uite cateva informatii despre aceasta rasa:
Clasificarea rasei: Golden Retrieverul este o rasa de vanatoare foarte populara, in prezent fiind folosit datorita compatibilitatii sale pe post de companion, animal de circ, in concursuri de dresaj si probe de lucru. Rasa evolueaza la fel de bine si in apa, datorita subparului dens, si pe uscat datorita pasilor sai lungi, puternici. Acesti caini mai sunt folositi si pe post de caini insotitori ai persoanelor fara vedere si pentru terapie.

Cerinte de hranire: este una dintre rasele cel mai usor de hranit nefiind nici agitat si nici predispus la tulburari stomacale. Totusi este o rasa mancacioasa si trebuie avut grija sa se evite hranirea excesiva pentru a-l mentine suplu si sanatos.

Media de viata: 9-15 ani. Ajung in medie la varsta de 12 ani desi nu este iesit din comun sa traiasca pana la varsta de 16-17 ani.

Media de pui fatati: 8. Cuiburile pot varia destul de mult de la 4 la 12 catelusi desi media este de 8. In mod normal puii se nasc fara a fi ajutati prea mult de asistenta umana.

Descrierea fizica generala: aceasta rasa este cunoscuta pentru blana sa auriu lucitoare de calitate elastica si lungime medie. Golden retrieverul are o expresie prietenoasa si inteligenta cu o simetrie perfecta si superba miscare gratioasa acoperind solul cu pasi lungi si puternici.

Inaltimea femelei este cuprinsa intre 51 cm minim si 56 cm maxim, iar a masculului intre 56 cm minim si maxim 61 cm.

Greutatea femelei este de minim 27 kg si maxim 32 kg iar a masculului de 30 kg minim si 34 kg maxim.

Marimea: medie.

Inaltimea si greutatea: inaltimea masculilor la greaban este in mod normal intre 56 si 61 cm cu o greutate de 30-34 kg. Inaltimea catelelor trebuie sa masoare intre 51 si 56 cm la greaban cu o greutate de 27-32 kg.

Boli: daca catelul dumneavoastra provine dintr-o linie in care ambii parinti au fost evaluati ca fiind fara probleme de displazie de sold sau probleme de ochi posibilitatea ca animalul dumneavoastra sa sufere de displazie de sold si probleme oftalmologice este in mare parte redusa. Pe perioada cat sunt catelusi, fara o administrare grijulie pot fi predispusi la osteohondrita disecanta. In general insa sunt o rasa sanatoasa.

Susceptabilitate la imbolnavire: scazuta.

Istoric: istoricul rasei dateaza din ultima jumatate a secolului 19 si isi datoreaza indeosebi dezvoltarea lui Sir Dudley Marjoribanks. Inscrierile sale au fost tinute in mod meticulos si au format o buna baza a originilor. Marjoribanks a capatat o placere pentru culoarea galbena si a obtinut un caine numit "Nous" cu aceasta culoare din Brighton, Anglia in anul 1865. Pe acesta l-a incrucisat cu o femela de spaniel tweedwater, o rasa engleaza de retriever disparuta in prezent care avea o blana puternic carliontata si o culoare asemanatoare ficatului, usor deschisa insa. Prin canalul unei linii structurate de inmultire dirijate pe o perioada de mai mult de 20 de ani si introducand si alte rase precum labrador retriever, setteri rosii si posibil 1-2 bloodhoundzi pentru a imbunatatii simtul mirosului si a intari structura oaselor, a fost creat golden retrieverul si in 1908 a fost inregistrat si prezentat sub numele de Golden Flatcoats pana in 1913 cand denumirea a fost schimbata in Golden (auriu) sau Yellow (galben) retrieveri pana cand, in final in 1920 au luat numele definitiv pe care il poarta si in prezent.

Inteligenta: sunt caini extrem de inteligenti cu o placere intensa de a face placere. Cu toate acestea sunt candidati ideali pentru munca de teren in camp, parada, ascultare, companie si asistenta pentru persoanele cu dizabilitati. Niciodata nu-i tratati aspru caci le veti strica capacitatea lor de acomodare si natura lor senzitiva.

Caracteristicile de expozitie: toate pigmentatiile trebuie sa fie de preferinta negre. Blana nu trebuie sa fie excesiv de lunga, deschisa, turtita sau moale. Culorile rosu si mahon nu sunt permise. Semne de culoare alba si fire negre de par nu sunt de asemenea acceptate. Capul este larg si arcuit cu un stop bine definit. Falcile trebuie sa fie puternice si cu o muscatura perfecta, regulata in foarfeca. Ochii sunt de marime medie, bine asezati, cu pigmentatie inchisa. Urechile trebuie sa fie nici mici dar nici mari si asezate la un nivel aproximativ al ochilor. Gatul este lung, curat si musculos si contopit intre umerii bine intinsi pe spate. Corpul va fi bine echilibrat si cu coaste bine evidentiate si o linie a spatelui dreapta. Picioarele anterioare trebuie sa fie drepte cu oase solide iar cele posterioare puternice si musculare cu coapse secundare puternice. Partea mijlocie a piciorului dinapoi trebuie sa fie bine indreptate in jos si drepte cand sunt privite din spate. Labele sunt rotunde si asemanatoare cu cele de pisica iar coada este asezata si purtata la nivelul spatelui, ajungand la partea mijlocie a piciorului posterior fara a fi insa curbata la varf.

Tara de origine: Marea Britanie.

Energie: medie

Antrenament: 80-100 de minute pe zi. Adultii necesita un numar rezonabil de exercitii pentru a-i tine in conditie de varf, munca pe drum fiind ideala pentru a-i tine bine musculosi si in forma. La varsta de catei pot creste foarte repede si greutatea lor poate sa fie in curand prea grea pentru viteza de crestere a oaselor lor. Din acest motiv nu le dati voie la prea multe exercitii libere care le poate cauza osteohondrita disecanta, o boala a oaselor ce provoaca schiopatarea.

Suferinta la stres daca este lasat singur: medie.

Protectie personala: scazuta.

Potrivire ca si caine de paza: scazuta.

Risc de a speria oile: mediu.

Tendinta de a latra: medie.

Usurinta la transport: ridicata.

Nivel de agresiune: scazut.

Compatibilitate cu alte animale: ridicata.

Compatibilitate cu copiii: ridicata.

Caractere generale si temperament: golden retriverul este un caine docil cu inteligenta si o dispozitie constanta, datorita acestor calitati fiind un caine ideal ca membru al familiei. Adora copii si le place sa fie implicati in toate activitatile familiale atat in casa cat si in exterior. Sunt in primul rand retrieveri si de aceea sunt fixati de tot ceea ce tine de partea orala. Ei vor incerca sa traga, sa tarasca sau sa care orice vor putea duce in gura. Iubesc de asemenea apa si trebuie sa avem grija pentru siguranta lor cand se afla orice forma de apa prin apropiere. Ei sunt totusi ingrijoratori si trebuie avuta multa grija in momentul in care are loc dresajul lor, avandu-se grija sa se mentina permanent sensibilitatea.

Marimea blanii: scurta/linsa

Cerinte de ingrijire a blanii: mai mult de o data pe saptamana.

Aranjare si tundere: frecventa.

Ingrijirea blanii: datorita densitatii blanii trebuie ingrijiti si aranjati permanent. Subparul, datorita naturii sale impermeabile este extrem de des si de aceea nu trebuie lasat sa se deterioreze cauzand suferinta animalului. Parul de pe picioarele anterioare trebuie sa fie ingrijit in mod regulat cum la fel de bine trebuie ingrijit cel dintre pernitele degetelor. Coada trebuie ajustata intr-o forma crescanda. Zona pieptului trebuie tinuta relativ scurta pentru a putea evidentia lungimea gatului. Blana de acoperire are nevoie doar de periere si poate fi dreapta sau ondulata. Lungimea blanii poate atrage apa si noroiul care se pot curata insa usor o data ce blana se usuca.

Culoare: Culoarea poate fi orice nuanta de crem sau auriu.

Naparlit: masiv.

funda? plsssssss :*:*:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Goldye
Mia

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu i-as spune Blondy si pana ar mai creste -ca talie si varsta- as alinta-o "blonduta"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu i-as spune Blondy si pana ar mai creste -ca talie si varsta- as alinta-o "blonduta".

| AnnMccoy a răspuns:

Azorel, Alma, Ada, Ariston, Amperium, Aaron, Abbot, Abel, Abercrombie, Abiner, Abraham, Ace, Adam, Adamson, Admiral, Adolph, Aesop, Aladdin, Alberto, Alexander, Alexis, Alfonso, Alfred, Alonso, Alpha, Alvin, Ambassador, Ambrose, Amie, Amigo, Amos, Andre, Andrew, Andy, Animal, Anthony, Anton, Apollo, Archer, Archibald, Archie, Aristocrat, Aristotle, Arlington, Armand, Armstrong, Arnold, Arthur, Aslan, Atlantis, Atlas, Augustus, Austin.

Nume de caini cu litera B, C si D

Bubico, Bobita, Bunny dog, Banner, Barker, Barney, Baron, Barry, Bart, Bartholomew, Barton, Bashful, Basil, Baxter, Beachboy, Beacon, Beamer, Beano, Bear, Beast, Beau, Beauregard, Becker, Beethoven, Beggar, Bellboy, Ben, Bengal, Benjamin, Benji, Bennet, Bennington, Benny, Benson, Bentley, Berkeley, BertBertie, Bigfoot, Bilbo, Billy, Bing, Bingo, Bishop, Blackjack, Blair, Blake, Blaze, Blue, Bobby, Bobtail, Bogart, Bogie, Bojangles, Bond

Cicero, Casper, Cairo, Calloway, Calvin, Capone, Capricorn, Captain, Carlisle, Carlos, Carlton, Carmichael, Carnegie, Carter, Cartwright, Casanova, Casey, Cash, Casper, Caspian, Cassidy, Cecil, Cedar, Champ, Chandler, Chaos, Chaplin, Charles, Chef, Chester, Chestnut, Chewbacca,
Chief, Chip, Christian, Christoff, Christopher, Chump, Chunk, Churchil, Clapton, Clarence, Claude, Claudius, Clinton, Clive, Clyde, Coal, Cody, Cole, Colin, Collins, Colonel, Colt, Columbo, Columbus, Comet, Conan, Connor, Conrad, Constable

Dino, Denver, Dingo, Da Vinci, Dale, Dali, Dan, Dander, Dandy, Daniel, Danny, Danny Boy, Dante, Dave, Davey, Dean, Deano, Denis, Deputy, Derby, Derek, Deuce, Devil, Dexter, Diablo, Dicken, Dickens, Dickie, Digger, Dingo, Dino, Doc, Dodger, Domino, Don, Donald, Donalson, Donny, Doogie, Doolittle, Dory, Doyle, Dozer, Draco, Dragon, Droopy, DrummerDude

Nume de caini cu litera E, F, G si H

Elliot, Enzo, Eddy, Edgar, Edge, Edmund, Edward, Ego, Einstein, Elf, Eli, Elias, Eliot, Elmer, Elmo, Elroy, Elvis, Emerson, Emperor, Enzo, Ernie, Eskimo, Everett

Fiona, Fufa, Fang, Fatso, Felix, Ferdinand, Fido, Figaro, Flyn, Fonz, Fonzie, Ford, Fordy, Forest, Franco, Frank, Franklin, Franky, Frazier, Fred, Freud, Friday, Fritz, Frog, Froggy

Grivei, Gianny, Gaspar, Garfield, Gogu, Guppy, Gaffer, Galileo, Gambler, Garfunkel, Gator, Gatsby, Gavin, Gaylord, Gecko, Geezer, General, George, Geronimo, GhostGideon, Gilligan, Gin, Gizmo, Gobble, Goblin, Goethe, Goliath, Golly, Golum, Gomer, Goober, Gooch, Goofy, Google, Gopher, Gordo, Gordon, Gorilla, Gorky, Governor, Greystoke, Grits, Grizzle, Grizzly, Groom, Groucho, Grover, Grumpy, Guido, Gulliver, Gunner, Guru, Gus, Gussie, Guy

Hillary, Happy, Hasser, Handsome, Hansel, Hardy, Harold, Harpo, Harrison, Harry, Harvey, Hawk, Hawkeye, Heathcliff, Hedgehog, Hercules, Herman, Hermes, Hermit, Hero, Hershey, Hickory, Hindu, Hoagie, Hobbit, Hobo, Holmes, Homer, Honky-tonk, Hooch, Hoodlum, Hook, Hooligan, Hoover, Horace, Horatio, HotDog, Houdini, Howard, Howie, Howler, Huck, Hudson, Hugo, Hulk, Humphrey, Hunky, Hunter, Hurricane, Hutch.

Nume de caini cu litera J, K, L, M si N

Jelly, Jupan, Jean, Jackie, Jack, Jackpot, Jackson, Jagger, Jaguar, Jake, James, Jamie, Jamieson, Jason, Jasper, Jed, Jedi, Jeeves, Jekyll, Jerky, Jerry, Jersey, Jesse, Jet, Jethro, Jim, Jimbo, Joe, John, John Boy, Joker, Jonathan, Josh, Joshua, Judd, Jude, Judge, Jughead, Julian, Jumbo, Junior, Jupiter, Justin

Kelly, Konto, Kuky, Kaiser, Keanu, Kellog, Kennedy, Kentucky, Kermit, Kevin, KidKiller, Kilo, King, Kipling

Lord, Luana, Lilly, Lastun, Laddie, Lancelot, Larry, Lawrence, Leap, Leo, Leprechaun, Levi, Lewis, Lincoln, Lion, Lionheart, Livingstone, Lord, Louis, Ludwig

Micky, Mario, Mimi, Mitzi, Macho, Macintosh, Mack, Mackenzie, Macmillan, Madman, Maestro, Majestic, Major, Malcolm, Malt, Mambo, Mammoth, Marc, Marco, Mark, Marley, Marlin, Marmaduke, Marmalade, Mars, Martian, Martin, Master, Matador, Maverick, Max, Maximillian, Maxwell, Mayo, McCoy, Meatloaf, Melvin, Mercury, Mervin, Michael, Mick, Mickey, Midas, Midge, Mikey, Miles, Milo, Miner, Mole, Monarch, Mongoose, Monk, Monkey, Monster, Montgomery, Monty, Mork, Morris, Mortimer, Mouser, Mozart, Muddles, Murphy,

Nero, Nunu, Nana, Nerra, Nippon, Niger, Nicuta, Napoleon, Neil, Nelson, Neptune, Neville, Newman, Newt, Newton, Nicholas, Nick, Nifty, Noah, Noel.

Nume de caini cu litera O, P, R, S, T si W

Onety, Ozzy, Ora, Oliver, Olivierm, Ollie, Omar, Orion, Oscar, Othello, Otis, Otto, Outlaw, Ox, Oxy

Pantera, Pitty, Pynalti, Petty, Pal, Patrick, Patterson, Patton, Paul, Paulie, Pavolv, Peabody, Peanuts, Peddler, Penguin, Penn, Pepsi, Permod, Perseus, Peter, Phantom, Pharoah, Phoenix, Picasso, Piedmont, Pierre, Piers, Pilot, Pinto, Pip, Piper, Pistol, Plato, Pluto, Poet, Poindexter, Poker, Pongo, Pooh, Popeye, Porkchop, Porker, Porter, Potter, President, Primo, Princess

Rex, Rasfug, Ranger, Ralph, Rambo, Randolph, Randy, Ranger, Rasta, Reeves, Remington, Renegade, Reuben, Rex, Rhett, Rhino, Ricky, Rider, Rigby, Riley, RinTinTin, Ringo, Ripley, Robby, Robert, Robinson, Rocco, Rock, Rocket, Rocky, Rodney, Rogue, Rolls, Roman, Romulus, Ron, Roookie, Rooster, Roscoe, Rothschild, Rover, Rudolph, Ruffian, Rufus, Rugby, Rumble, Runner

Sally, Samurai, Santo, Santos, Sarge, Sassoon, Scar, Scooby, ScoobyDoo, Scooter, Scorpio, Scot, Scotch, Scotty, Scoundrel, Scrooge, Sebastian, Senior, Sergeant, Seth, Seuss, Seymour, Shadow, Shah, Shalimar, Shane, Sharp, Shasta, Sheik, Shelley, Shep, Sheriff, Sherlock, Shoeless, Shogun, Shooter, Shorty, Sidney, Siegfried, Sigmund, Simba, Simon, Simpson, Sinatra, Sinbad, Sinclair, Singer, Sirius, Skipper, Skittles, Slugger, Smokey, Sneezy, Snooker, Snoopy, Socrates, Soldier, Solo, Solomon, Sorcerer, Speed, Spence, Spencer, Sphinx, Spider, Spike, Spock, Spook, Sport, Spot, Sprite, Squirt, Starsky, Steed, Stephen, Sterling, Steven, Sting, Stinker

Tarzan, Teddy, Ted, Tennyson, Terror, Terry, Thatcher, Theo, Theodore, Thief, Thing, Thomas, Thumper, Thunder, Tigger, Titan, Titian, Titus, Toad, Toby, Tom, Tomahawk, Tommy, Topper, Tornado, Trailblazer, Tramp, Tricky, Tristan, Trojan, Troll, Trouble, Trout, Truman, Trump, Tsar.

Wanda, Willy, Walker, Wallace, Walter, Warrior, Weasel, Weenie, Wellington, Wesley, Whiskey, Widget, Wilbur, Wilfred, William, Willie, Wilson, Wimpy, Winston, Winthrop, Wizard, Wolf, Wolfgang, Woodstock, Woody, Woofer, Wooster, Wordsworth, Wowzer, Wrangler
sper ca te-am ajutat. fundita?

| Bambinaa a răspuns:

Buna
pai
nina
bumbi
deisi
doggy
daca e negru poti sai pui blackyhappy
ama
printi
lori
cucki
etchappy