| DauceanuMihai a întrebat:

Mi-am cumpărat un cățel pitbull și vreau să-mi știu ce mănâncă.
Funda!

Răspuns Câştigător
| Talmacel_Alexia_1999 a răspuns:

Oase
Resturi
Alti caini mănâncă chiar si fructe si legume
Pateuri speciale pentru caini
Pedigree
Etc.
Trebuie sa il hranesti măcar de 3 ori pe zi:
Dimineata
Pe la 15-16
Si seara
Trebuie sa il hranesti la fiecare masa cu cel putin un castron mare cu de toate :-)

Daca vrei mai multe detalii despre aceasta rasa si despre cum sa ii păstrezi sănătatea etc. poti intreba un vetterinar.

P.S. Ma pricep la caini si trebuie sa mă iei in serios si facut acest lucru
Succes cu câinele!

Funda?

3 răspunsuri:
| GeorgeHilgard a răspuns:

Da-i mancare de caini.Pedigree sunt cele mai recomandate. Oasele nu ii fac bine digestiv si se poate ineca cu ele. Daca mai ai resturi de cartilaje de friptura sau bucati de carne care nu-ti plac(pielea de gaina din supa, maduva din oasele de vita sau oaie, fibra de pe carne)le poti da lui.De baut bea apa.Hraneste-l de 2 ori pe zi, dimineata si seara.Mai mult nu, vei ajunge sa ai un caine obez.Ii poti lua vitamine pe care sa i le pui in mancare.Nu le pui mereu, o cura de o sptamana o data la 4-6 luni este suficienta.

| Toma_Costin_1994 a răspuns:

Talmacel Alexia 1999 duap cate am vazut nu te prea pricepi la caini...
In primul rand un caine nu are voie oase mai ales de pui care ii pot perfora stomacul.
In al doilea rand Pedigree-ul este o mancare economica care este plina de coloranti, aditivi si eu-ri daca nu ma crezi citeste eticheta ...are doar 4% carne si derivate de origine animala care consta in piele, ciocuri, copite etc. In medie un caine are nevoie in dieta lui de cel putin 30-40% carne si restul legume, orez.
In concluzie nu mai spune ca te pricepi la caini daca tu nici macar eticheta mancarii acestora nu ai citit-o.
Revenind la intrebare, cainelui tau ar trebui sa ii cumperi mancare Premium cum ar fi Acana, Orijen, Brit, Petkult, Bosch, Dog Chow etc. si pe langa aceste ai putea sa ii fai si carne de pui de vita sau de miel in nici un caz de pirc aceasta fiind foarte grasa. Sper ca te-am ajutat!☺

| Toma_Costin_1994 a răspuns:

Si inca ceva un pui trebuie hranit de 4 ori pe zi, iar dupa varsta de un an ii poti da doar de 2 ori pe zi.