| hamham_1461 a întrebat:

Puiul meu de catel este vaccinat si are foarte multa energie sare se joaca musca si cam zgarie dc?

Răspuns Câştigător
| PredatoR a răspuns:

Poi asa e normal, doar e caine vrea sa se joace, dul si tu si joacate cu el... ce caine ai? daca e desta mare Lup, Rott etc. necesita foarte multa atentie si mult antrenament. Funda?

9 răspunsuri:
| Anca a răspuns:

Orice varsta ar avea un catel, nu trebuie incurajat sa muste. Un caine nu trebuie niciodata sa atinga cu dintii pielea stapanului. Asa ca, atunci cand musca ( chiar daca in joaca ), spune. i NU si retrage-ti repede mana, dupa care nu te mai juca cu el.
Iar referitor la energia lui debordanta, du-l in parcuri de catei, pentru a socializa de mic cu alti caini si sa se comporte civilizat cu ei cand va fi mare si lasa-l sa se joace acolo cu ei.

| Barbie331 a răspuns:

Pai, pentru un rottwaler(am citit toate intrebarile tale, ti-am raspuns si am si primit fundita), este foarte bine, foarte jucaus. Eu zic sa ii cumperi mai multe jucarii. Cred ca asta e tot. Imi dai mie fundita, plz?

| Serendipity17 a răspuns:

laughing puii de catei trebuie sa aiba multa energie ...asa ca e perfect normal. tu joaca-te c u el happy

| `KiddO` a răspuns:

Pentru ca asa sunt caini cand sunt mici. Cel mai bine ar fi sa aiba muulllttteee jucarii si sa te joci cu el foarte mult ca sa isi consume energia. eventual iesii cu el la plimbarii lungi. Cu timpul o sa invete ca "acasa" nu e loc de jucat ci, de odihna. Iar noaptea [o sa ai ceva nopti nedormite] stinge luminile si stai langa el mangaiel, [el sa fie intins]. Eu asa am facut si cand sunt luminile stinse el nu se misca din locul lui. Fie ca doarme fie ca nu. Si asa pot si eu sa dorm. Si zgarie pentru ca gherutele lui sunt foarte ascutite, la fel ca dintii.

| catthshshshs a răspuns:

Este normal ce face el, nu ar trebui sa te ingrijoreze asta!
Asa trebuie sa se comporte un pui, e perfect normal.

| andreutz99 a răspuns:

E mic te zgarie cand il iei in brate deoarece el vrea sa se joace asa sunt puii mici nu te speria este mai mult decat normal si asta inseamna ca e foarte sanatos si puternic pentru varsta lui.Bafta 80. Sper ca raspunsul meu e cel mai bun!

| Mia a răspuns:

E normal pentru un catel sa aiba energie si sa se joace.Doar e copil la urma urmei. Daca nu facea nimic si dormea toata ziua, atunci trebuia sa iti faci griji.Catelusa mea are 2 ani si jumatate si se joaca tot timpul, alearga, sare... e fericita...

| AmIraPrinceSs a răspuns:

Incearca sa il duci la plimbare sau joaca te mai, mult cu el ca sa isi consume energia aia.:*

Bafta!:*

| Bunny_7893 a răspuns:

Scoate energia din el. Pune-l sa fuga pe trenajoare de alea. Poate va ajuta. E doar un sfat.