| Sake765 a întrebat:

Sal TPU, as vrea sa imi cumpar o arma pentru vanat iepuri si fazani cu alice.
As vrea sa stiu ce model ar fi potrivit, pana acum am avut o replica airsoft Super Hawk 8, dar nu face fata la distante lungi si nu ma pot apropia indeajuns de aproape pentru a nimeri tinta.
Pana acum am folosit-o doar la porumbei si grauri (doboara tinta pana in 10m cu 0.43g bile airsoft)
Deci ce as putea sa imi cumpar?
ps: sunt incepator si am deja permis vanatoare.

1 răspuns:
| Mangalau a răspuns:

In general ai de ales intre trei calibre, 4.5mm, 5.5mm si 6. 35mm. Alea de 4.5 sunt mai ieftine si castigi la viteza deoarece majoritatea merg peste 200m/s. Sunt putine pusti de 4.5 totusi, majoritatea fiind pistoale.
La alea de 5.5 pierzi putin din viteza (ma refer la aceeasi bani ca una de 4.5), insa daca vrei una de macar 200m/s scoti din buzunar undeva la 1000 lei si merita, calibru mai mare, gramaj mai mare al glontului si automat putere mai mare cand loveste tinta.
Alea de 6.35 sunt cam la fel ca alea de 5.5 doar ca este mai mare alica si automat este mai letala. Si aici ai nevoie de una mai puternica, macar 200m/s ca sa fi multumit de ea, pretul e cam acelasi doar ca eu am avut o problema ca nu gaseam alice in trecut.

Eu iti recomand una de 5.5mm si care trage cu cel putin 200m/s.