| AliceMihaela a întrebat:

Imi doresc foarte foarte mult un catel... dar nu stiu cum sa imi conving parintii sad nu ma considera responsabila si.recunosc sunt putin dezordonata straight face HELP! plz cum sa ii conving? dau funda.

Răspuns Câştigător
| Ramo80 a răspuns:

Spune-le ca tocmai catelul e acel ceva de care ai nevoie ca sa devii mai responsabila si ca nu vor regreta. Promite-le ca vei fi mai harnicuta, ca vei face curat in camera, ordine in sifonier, ca o sa speli vasele daca e nevoie si ca tu vei avea grija de catel. Dar daca ti-l cumpara, ai grija sa faci ceea ce ai promis. Asa vor capata incredere in vorbele tale si in tine si data viitoare cand vei mai cere cate ceva, iti vor satisface nevoile mult mai repede. Mult noroc! Pupic!

4 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

Parintii tai chiar daca nu realizezi.au dreptate!
un caine e o responsabilitate mare...mai intai demonstreaza-le ca meriti.si abia poti roaga-te de ei!
Demonstreaza ca meriti ceva inainte sa ceri acel ceva!

| Diiia4 a răspuns:

Buna! Nici tatal meu nu a fost prea incantat cu ideea ca vom avea un catel insa acum s-a atasat foarte mult de el... a avea un caine e o responsabilitate mare, o parte din timpul tau liber va trebui sa o petreci avand grija de el. Convinge-i ca esti suficient de mare incat sa poti avea grija de unul, arata-le ca pot avea incredere in tine.

| stejara2 a răspuns:

Buna, pentru a avea un catel, trebuie sa ai conditiii sa il cresti si intretii, trebuie scos la plimbare des daca stai la bloc, sa il inveti sa ceara afara daca vrea sa faca pipi si treaba mare, sa fii disponibila in acele momente sa iesi cu el afara, nu sa spui: vai, sunt pe net sau mes si nu pot!
Sa ii asiguri hrana, curatenia, sunt destule de facut, nu le mai insir, dar te intreb: poti asta?
Daca da, atunci spune-le parintilor ca stii ce te asteapta cand vei avea pe cutu, ca vei intretine curatenia in urma lui, cai daca il tii in casa va lasa par peste tot, va mai face deranj.

| Nope23 a răspuns:

Un caine este o mare responsabilitate
dovedeste-le parintilor tai ca esti responsabila inainte sa-ti iei unul