| tigrul2 a întrebat:

Am 2 perusi un mascul si o femela de vreo luna si 1 saptamana si problema este ca nu sunt blanzi, adica vine masculul foarte putin pe deget in colivie daca il apropii si femela doar putin. Ea ma ciupeste daca o prind. Prima data am avut doar masculul dar dupa 1 saptamana am luat femela, am crezut ca e mai bine dar acum nu-i pot dresa deloc. Le dau drumul in fiecare zi. Am colivie cu acoperis detasabil si asa le dau drumul prin camera. Stau si se intorc singur in ea si dupa pun incet acoperisul. Stau numai pe dulap si soba, mananca, beau apa si fac galagie mai ales femela dimineata imi vine s-o pun pe gratarlaughing. Ontrebarea mea este daca iau o colivie si pun fata acolo ii separ, ii pun in colturi ale camerei diferite am mai mari sanse sa-i dresez?

Răspuns Apreciat de Editori
| A1l3e0x7i9a a răspuns:

Mai bine nu. Vor suferi unul după altul și în plus s-ar putea să înceapă să te vadă ca pe un dușman. Încearcă, în primul rând, să te împrietenești mai întâi cu femela deoarece dacă ea nu te vrea automat nici băiatul nu o să se împrietenească cu tine (femela dictează în relațiile dintre peruși). Nu îi speria sau brusca, în nici un caz nu îi prinde dacă nu vor asta mai ales pe femelă. Faptul că te lasă să te apropii cât de cât este un început destul de bun având în vedere că sunt pereche. Ai fi reușit să îi îmblânzești mai bine dacă la început luai fata și o dresai, masculul ar fi avut mai multă încredere în tine. De obicei este greu chiar și în cazurile când masculi sunt foarte bine dresați iar apoi apare femela sperioasă și deloc încrezătoare în stăpâ. Oricum probabil va dura câteva luni bune, sfatul meu este să stai cât mai mult cu ei, să faci totul să le arăți că nu le vrei răul și nu vei face ceva împotriva voinței lor. Trateazăi ca pe niște oameni nu ca pe niște animale, perușii spre deosebire de câni și pisici se cred egali oamenilor, ție nu țiar plăcea să fi prins de un uriaș nu? Ei bine, ei așa văd lucrurile, tu ești un pericol în ochii lor. Fi blând, grijuliu, răbdător, nu te înfuria, nu țipa, nu îi pedepsi. Cu timpul veți ajunge prieteni. Apropo, când bagi degetul în cușcă (nu să îi prizi ci să îi mângâi pe burtică sau ceva de genul) și unul dintre ei te ciupește nu te retrage repede sau o va lua ca pe o victorie și va repeta gestul. Papagalul meu se preface că mă ciupește, foarte rar prinzându-mă cu adevăratele și atunci destul de ușor asta datorită faptului că îi arăt că nu se poate impune în fața mea (dar nici eu nu mă impun). Sper să ai succes cu mici înaripați și sper că te-am ajutat!

| tigrul2 explică:

Deci sa inteleg ca este buna evolutia pe care o au? ca mananca se iontorc singuri in colivie sta putin pe deget undeori mananca si din palma.ei inca au dungile pe cap deci nu sunt adulti. femela are sterse jumate din primele 3. O sa incerc sa le dau si legume si fructe poate ii mai impac putin

| A1l3e0x7i9a a răspuns:

Da, până acum este foarte bine și ideea cu fructele este minunată. Eu nu pot să îl fac pe al meu să mănânce, nu vrea și pace. Cât despre dungi, faptul că sunt încă mici te va ajuta foarte mult, crede-mă vei reuși să îi îmblânzești și apoi toată ziua nu te mai lasă în pace! Mult noroc!

| tigrul2 explică:

Bine, multumesc. o sa incerc sa i iau batoane si sa le iau jucarele. am niste masinute, dar daca le bag in colivie ii apuca nebunialaughing. Mersi frumos. ei sunt mitiei vorbesc pe limba lor dau din cap si se joaca impreuna

| A1l3e0x7i9a a răspuns:

Cu plăcere! Da știu cum fac, al meu ciripește câteodată așa drăguț că îmi vine să îl îmbrățișez deci cred că ai tăi sunt ceva gen,, drăgălășenie la puterea a doua" :"). Însă Stor (perușul meu) nu suportă jucăriile doar o scăriță făcută de mine din bețișoare o accepta, îi place doar să trice chiesti și din păcate scărița a ajuns dezmembrată (de două ori). Acum a trecut la rosul pijamalelor mele :").

| tigrul2 explică:

Cand le dau drumul au mancat o multime de ziar si au facut mizerielaughing

| A1l3e0x7i9a a răspuns:

Știu cum e? Puful lui Stor a intrat chiar și în freigider! Și ea roade tot și face mizerie ca orice papagal. Asta e, de dragul lor suportăm și noi. Totuși ar trebui să ți ziarele și cărțile deoparte cerneal folosită la tipărit le poate dăuna.

| tigrul2 explică:

Le am dat jos sa nu mai mance de 4 zile cred

| tigrul2 explică:

Dar se po imperechea daca ea e mai in vrasta? adica i se sterg repede liniile depe cap si lui niciuna ei deja 3 sau dus

| A1l3e0x7i9a a răspuns:

Din câte știu eu da, dacă sunt mai tineri de 4-6 ani (după această vârstă nu se mai recomandă împerecherea). Dar din câte ai zis nu mi se pare că sunt bătrâni sau că există o diferență mare de vârstă între ei.

| tigrul2 explică:

Am inteles. deci iei 3 linii sunt sterse de tot si are parti din celelalte incepo sa se stearga coco inca nu are stearsa niciuna

1 răspuns:
| Yxesdcy a răspuns:

Sfatul meu este sa nu ii separi. Nu sunt făcuți sa stea singuri, mai ales dacă sunt femela și mascul. Pana acum este bine ca ii lasi prin camera. Vorbește cu ei, cheamă-i cu mâncarica de a lor in mâna. Încet încet se vor acomoda. Pana la urma sunt păsări și sunt mult mai greu de dresat fata de câini sau pisici. Oricum. orice fiinta se acomodează bine numai cu răbdare și iubirehappy. Bafta și ai grija de ei!