| Bosznic a întrebat:

Salut, am auzit că iepurele nu poate digera boabele de porumb, pe lângă asta îmi puteți spune o metoda prin asi toci dinții la tara?

2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Nutritia corecta este cel mai important mijloc pentru a preveni afectiunile dentare. Proprietarii trebuie invatati sa le ofere fan in cantitati nelimitate ca si principala sursa de hrana a iepurilor. Iepurii isi tocesc dintii prin miscarile maxilarului si mandibulei in fata si in spate si au nevoie de hrana cu un continut ridicat in fibre. Fanul este mancarea cu cea mai potrivita consistenta pentru a ajuta la tocirea dintilor. Fanul trebuie alternat cu lucerna, iarba si diverse flori asigurand astfel intregul necesar de minerale si vitamine.

| TheGentleman a răspuns:

Pot mânca boabe uscate de porumb, dar în cantități mici că au amidon!