| BGI a întrebat:

Am si eu o problema cu cateaua mea, problema careia nu ii gasesc nicio rezolvare. Nu vrea in ruptul capului sa intre si sa doarma in cusca. Are 3 custi din care sa isi aleaga ( una veche, prima ei cusca, cealalta cusca e una noua, facuta din vara, din lemn + izolatie de polistiren straight face, iar a treia este la fel ca cea noua a ei, pentru ca trebuia sa iau inca un caine de la cineva, pe care nu l-am mai luat pana la urma ), iar cateaua tembela nu intra sa doarma in nicio cusca. De cand a dat frigul sta numai afara. Am incercat aseara sa o leg langa cusca, poate intra. Pe langa faptul ca facea ca toti dracii in lant ( nu a mai fost legata de aproximativ un an si jumatate ) a scos patura pe care o avea pusa in cusca si a dormit pe ea ( afara ). In seara asta m-am enervat si am inchis-o in magazie, pentru ca mi-e mila de ea sa doarma afara in frig. Vreau si eu ceva sfaturi despre cum as putea sa o fac sa doarma in cusca, pentru ca nu am chef sa stau dupa ea in fiecare seara, inchide-o in magazie, dimineata sa ii dau drumul din magazie si sa strang mizeria lasata in urma de ea. Mentionez ca nici ziua nu intra in cusca, indiferent daca e cald si bine afara sau este uragan. Va rog nu veniti cu idei de genul: "Ia-o in casa". Este un caine de paza pana la urma, nu unul de buzunar.

Răspuns Câştigător
| Laura927 a răspuns:

Știi ce esti prea bun cu ea si ea este un "porc".
Uite ce e pune-i o portita la cușca si Inchide-o in cușca noaptea cu paturica ei cu tot.
Pana la urma tu esti stăpânul si ea trebuie sa te asculte fie ca ii place fie ca nu!
Știu si pe mine m-a doare cand trebuie sa îmi forțez câinii sa m-a asculte prin metode nu ft plăcute dar pana la urma iti convine sa o forțezi sa intre in cușca decât sa o ai bolnava!
Ii faci o portita din plasa ca ea sa poată vedea afara si sa aibă aer.
Este doar mofturoasa,nu este speriata sa știi.
Asigurate ca cușca ei este suficient de mare si bate paturica in cuie cum au spus si alți membri TPU.
Ai sa vezi ca o sa se obisnuiasca intr-un final.
Si pentru ca este spațiul ei,nu își va face nevoile in cușca ai sa vezi.
Si eu am doi câini,na sunt de in casa laughing
Chiar dacă unul e mare cât mine sta in casa,ca așa i-l am de mic,cand i-l cert primul loc care vede cu ochii este cușca de pe hol fara sa ii zic eu nimic.
Trebuie sa o educi si sa nu iti fie mila ca ii este frica este un spațiu închis si este doar al ei sperieturile pe care crezi ca o sa le aibă sunt fite.
Sa știi ca este probabil sa aibă si menstruație trebuie sa o verifici, dacă are organul genital umflat si mameloanele.
De obicei sunt mai "fierbinți " in zilele cu probleme.
Si lasa-i doar o cușca, nu mai fi așa "darnic" cu ea, o pui in dilemă si nu știe ce vrea sa aleagă, tu lasa-i-o pe cea mai buna ca sa ii țină de cald intr-un final.
Bafta.

4 răspunsuri:
| IsabelaIssa a răspuns:

Incearca sa te joci cu ea aruncandu-i jucaria in cusca de mai multe ori, in fiecare zi. Eu asa am reusit sa o conving pe a mea. Odata ce are trei custi, ii e si oarecum greu sa se decida la una, deci cred ca ar trebui sa lasi doar una daca nu mai ai si alt caine deocamdata. Ii mai arunci si cate un os in cusca, desi poate va iesi cu el afara din nou, dar trebuie sa ai rabdare cu ea, evident cusca o sperie.

| FaraIdeiDeNume a răspuns:

Incearca sa il lasi afara si sa-i bati patura in cusca, nu incerca s-o inchizi in cusca sau altceva pentru ca va prinde teama. Momentan nu ii este atat de frig si de aceea nu intra, am avut si eu aceeasi problema, dar daca nu-si va putea scoate nimic calduros va intra in cusca de nevoie, ziua slabe sansa ca are de pazit dar noaptea sigur va intra. Bafta!

| BGI explică:

@FaraIdeiDeNume: Crede-ma ca e frig al dracu' afara ( am uitat sa ii vars apa seara trecuta si cand m-am trezit era inghetata toata ) iar dimineata cand am iesit tremura din toate incheieturile. O sa incerc maine sa ii prind patura din fiecare cusca ( gatu ma-si, din 3 o alege ea una laughing ) si sa vad ce face.

Răspuns utilizator avertizat