| AndreeaCiresanu1958 a întrebat:

Salut, carasii mei aurii tot se duc la suprafata acvariului si iau multe guri de aer. Tin sa anunt ca apa e tulbure si ei abia se vad in acvariu. Inainte cu trei zile am spalat filtrul cu apa de la robinet si cred ca de aceea apa din acvariu este asa de tulbure dar chiar si asa vreau sa stiu de ce pestii mei se duc mereu si iau oxigen? Oare apa tulbure ii afecteaza? Va rog dati-mi niste sugestii, sunt disperata. Dau funda pentru cel mai bun raspuns.

Răspuns Câştigător
| Doctorfishadi a răspuns:

Buna!
Se numeste amoniac. Felicitari, ai deciclat filtrul! Filtrul se spala doar cu apa din acvariu! Schimba apa din acvariu jumatate, daca acvariul nu este mare, cumpara apa plata, nu e foarte buna, dar macar nu are clor, apoi pui de la robinet 24h la declorinat si schimbi zilnic timp de 2 saptamani jumatate din apa din acvariu fara sa mai speli filtrul deloc 1 luna! Manacare da-le 1 data pe zi foarte putin in perioada asta, carasii rezista, asa nu mai murdaresc ei apa rau. Daca stai langa un petshop mai respectabil intreaba de bacterii bune pentru acvariu, asa ceri, si pui sa ajuti bazinelul sa se cicleze iar. Orice intrebare ai te ascult! Amoniacul este toxic pentru pesti, fara bacterii, filtrul nu il poate elimina, apa se schimba foarte des, pentru a preveni o intoxicare.
Te salut,
Adrian!

2 răspunsuri:
| Arthiom a răspuns:

Pestii isi iau o mare parte din necesarul de oxigen filtrand apa prin branhii, odata ce apa e tulbure acest lucru nu mai e posibil, si nu neaparat din faptul ca continutul de oxigen scade, ci datorita fragmentelor de nisip, praf, alte sedimente pe care apa tulbure le contine. Daca ai nisip sau pietris in acvariu atunci muta pestii intr-un bol mare cu apa decantata si declorificata, schimba apa din acvariu si asteapta cateva zile ca sedimentele sa se aseze la fund. Daca dupa cateva zile apa e tot tulbure, sau daca nu ai nisip ori pietris in acvariu atunci problema e de la filtru. Filtrul de apa pentru acvarii este alcatuit in mare dintr-o pompa care circula apa, si filtrul propriu zis, care ar trebui sa fie din carbune(nu acel carbune cu care se aprinde focul, alt tip). Daca e de la filtru, atunci schimba-l cat mai repede, altfel pestii tai se vorb imbolnavi. Lasa mesaj daca mai ai nelamuriri.

| Danieldgr a răspuns:

Apa este tulbure deoarece ii dai prea multă mâncare...la filtru ar trebui sa fie si un tub care oxigenează apa