| numelemeu134 a întrebat:

am o cățelușa shar pei in vârstă de 3 luni si as vrea sa stiu daca atunci cand va fi mare va fi agresiva.

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Agresivitatea unui animal depinde in totalitate de obieciurile oamenilor care-l cresc si-l educa de zi cu zi.
Cand tu esti blanda si ii vorbesti calm, fara sa tipi la ea si fara sa o agiti, va devenii o catelusa calma si ascultatoare. Cu cat este pedepsita si tonul vocii tale sau al parintilor este ridicat, cu atat agresivitatea animalului va creste si va devenii un caine rau.
Deci, vedeti cum il educati, ca sa stiti cum il aveti cand va fi mare!

| 6684464 a răspuns:

Cat un rottweiler sau mai bine. Nu o sa ai probleme.

| MistretulPufos a răspuns:

Cainii devin agresivi cand cresc mari doar daca sunt agresati sau traumatizati cand sunt pui

| sanboss a răspuns:

Sal, eu am un coleg care are shar pei, din cate stiu nu ii creaza probleme, desi aceasta rasa e pentru paza si protectie, el pana acum nu a avut probleme.

Dar totusi daca ai copii mici acordai timp, ocupate de el, ca sa nu ai neplaceri.

| numelemeu134 explică:

Stiu dar antreb asa ca pentru paza nu e de aia proasta sa lase pe ori cine sa intre în curte

| Anonim1289 a răspuns:

Agresiva, probabil doar daca este calcata pe nervi, totusi cand o scoti la plimbare o botnita.