| CrysisMD a întrebat:

Spuneți-mi va rog care e diverenta dintre Calibrul 12 si calibrul 16 la arma de vinatoare?

Răspuns Câştigător
| traveler a răspuns:

Diametru stii ce inseamna? Un cerc mic (12mm) si unul mai mare (16mm)Comparatia este pur matematca insa real difera si lungimea,puterea exploziva,tipul munitiei,al proiectilului,glont,trasor,exploziv, de manevra, care oricum sunt mai mari la cel de 16 mm etc

1 răspuns:
| a1doru a răspuns:

Calibrul 12 e mult mai performant decat 16.are teava mai lunga[deci bataia si precizia mai mari], tuburile cartuselor sunt mai lungi la cal.12, deci si incarcatura este mai mare. unii prefera armele cu tevi suprapuse[ex.book],alti cu tevile gemene[krup,monte carlo, bayard, ij].mie personal nu-mi plac alea cu tevile suprapuse.