| spyke321 a întrebat:

Salut tuturor big grin
Spuneti-mi va rog cat costa sa aduc un caine din Italia in Romania? Spuneti-mi cat costa transportul pentru animale (cu autocarul) si tot ce trebuie sa stiu. Va rog am nevoie urgent.

1 răspuns:
| EmiiLoveYou a răspuns:

Pretul chair nu il stiu. Poate fi chair mai mult decat biletul normal pentru oameni.
Dar uite regulile ce trebuie indeplinite:
entru a fi acceptate in salonul de pasageri, animalele de companie trebuie sa indeplineasca urmatoarele conditii:

• sa fie anuntate inca din momentul în care pasagerul isi achizitioneaza biletul de calatorie;
• biletele de calatorie aferente se achizitioneaza anticipat, atat pentru pasager cat si pentru animalul de companie, de la agentiile DACOS sau prin internet;
• animalul de companie din categoria PETC trebuie mai intai confirmat pentru calatorie de operatorii DACOS si abia apoi va fi acceptat la bordul autocarului;
• sa fie curate si sanatoase;
• pasagerul trebuie sa fie în posesia unui pasaport international de calatorie pentru animalul sau de companie;
• sa aiba cip de identificare, sa fie vaccinat în conformitate cu prevederile legale;
• sa fie consultate cu maxim 72 de ore inainte de plecarea in cursa de un medic veterinar care confirma in carnetul de sanatate diagnosticul "clinic sanatos";
• sa nu fie gestante;
• sa nu provoace disconfortul celorlalti pasageri;
• sa aiba achitat tariful aferent deplasarii animalului de companie (tariful practicat este similar cu pretul platit de pasager pentru deplasarea pe traseul dorit fara a se aplica insa reduceri de tarife);
• sa fie transportate in cusca standard IATA (se poate procura de la magazinele specializate în vânzarea produselor pentru animale de companie).