| Catalin0Marian a întrebat:

Acum cateva luni, am fost in vizita la un prieten si am vazut la el un porumbel voiajor, pe care il prinsese noaptea pe casa! Acesta ii taiase penele, si il tinea cu gainile! Eu crescand porumbeii de la varsta de 6 ani, mi s-a facut mila de el, si l-am cumparat eu! Acasa la mine, l-am pus in voliera cu ceilantii porumbeii si dupa nu mult timp a inceput sa se refaca! Penele i-au crescut, insa au crescut strambe! Porumbelul sa refacut complet, in afara de penele de zbor, care au crescut putin stramb! Acum a ajuns stapanul volierei mele, sa imperecheat cu cea mai buna femela a mea, si acum reproduc prima serie de oua! L-am lasat in libertate, imediat ce sa refacut inainte sa se imperecheze sperand ca va pleca la stapanul sau! L-am dus departe de casa la vreo 40 de km si tot la mine a venit! Este vorba de un porumbel gut, list cu cate o pana alba la fiecare aripa de anul 2011 cu seria 3048292. Daca se gaseste stapanul, il inapoiez bucuros! La revedere!

1 răspuns:
| LaLaura a răspuns:

Buna.
El s-a obisnuit la tine, acolo e casa lui actuala si acolo o sa zboare mereu, mai ales ca are si pereche si acusi un rad de pui.
Stiu ca parumbelul trebuie tinut vreo 2 saptamani la noul locul ( de preferat inchis), dupa trecerea timpului acesta, noul loc este casa lui si doar acolo o sa se intoarca.