| Biologie a întrebat:

Este o munca frumoasa ca veterinar?
Cat este salariul maxim si minim pe care il poti lua in Romania?
Si cam cati ani de facultate trebuie sa faci ca sa devii un veterinar profesionist?

Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| Crucified a răspuns:

Este o muca foarte super sa fii veterinar happy iti dai seama ce drag o sa-ti fie de toti "pacientii" tai puppy dog eyes
salariul maxim in Romania este 6.600 lei iar cel minim nu stiu.
ca sa fii profesionist trebuie sa faci vreo 4-5 ani de facultate+2 ani pentru rezidentiatul.winking

2 răspunsuri:
| Mangustă a răspuns:

Nu-i cine stie ce pentru ca nu o sa fie cum vezi prim filme. Daca ai norocul sa te angajezi pe la vreo clinica mai "performanta" o sa fie ceva asemanator, insa in rest sunt cam 2 posibilitati: Daca stai la tara o sa fie munca de teren platita mai prost sau putina munca de teren combinata cu mult hartogaraie, munca de birou + mosi surzi care si-au pierdut crotaliile la vaci (da, am cunostinte in cauza). Iar daca stai la oras presupun ca ai sanse sa stai toata ziua pe post de vazator si sa iti mai vina niste caini sau pisici bolnave din an in pasti.
Trebuie sa termini 4 ani de facultate, iar din facultatea aia de obicei daca nu devii medic veterinar ai sanse mari sa iesi invatator/educator.
Cat despre salariu, scuze, dar nu stiu nimic thinking
P.S: @AlexutsaLove, da o sa-ti fie foarte drag sa te intrebe fiecare tampit in fiecare zi cum ia sugventii, de ce ii mor puii, ca nu are oile crotate sau trecute in calculator...si pe bune, salariul ala e exagerat straight face

| veronica89 a răspuns:

Este destul de frumoasa daca iubesti animalele si iti aduce si destui bani daca esti un veterinar competentwinking si facultatea 4ani parca se face mi se pare mie