| radurusu a întrebat:

Salutare tutror! Am 2 perusi (o specie de papagali) si fata (sa spunea asa) bate baiatul.Baiatul e pui si femela e adult.Am mai avut un perus masculin dar el era de varsta specimenului femimnin. El am murit acum 2 saptamani.Perusul feminin era foarte trist. Cand am adus puiul masculin nu vroia sa intre in cusca si femele tot tipa (adica ciripea foarte diferit de cum ciripea inainte). Acum femela nu il lasa pe puiul masculin sa vina pe bara de sus, sa manance, sa bea apa. Vreau sa se inteleaga intrei.Deci daca imi explicati de ce femela e asa rea cu masculul pui si daca imi ziceti cum sa ii fac sac se placa (sa spunem asa)va voi da funda(daca nu pot fi inpacati scrieti la sfarsit nu pot fi inpacati daca nu stiti nu scrieti nimic.

Răspuns Câştigător
| CioCĂlătiCăăă a răspuns:

Hey!
Si eu am patit la fel...mi-a murit baiatul si am cumparat altul el fiind pui,iar femela adult[cum ai spus si tu].L`am bagat si eu pe baiat in cusca din prima si el statea numai jos[idem tu],etc,dar intr-o zi[mai precis a doua] femela l-a muscat f. tare pe baiat si a sangerat prin toata cusca[apoi l`am dat cu spirt, l`am pansat, etc]Acum dupa vreo...5-6 luni cei doi sau mai acomodat,dar femela tot imi bate masculul si nu se suporta,dar acum am aflat ce treuia sa fac si iti spun si tie sa nu faci aceiasi greseala:-Pune femela intr-o cusca[adica las`o`n cusca ei] si pe baiat in alta langa cusca femelei.Dupa vreo saptamana jumate`doua baga masculul in cusca ei[a fetitei] si nu vor mai reactiona asa rau pentru. ca se vor mai `cunoaste` deja. Sper ca te-am ajutat si te rog sa procetezi asa daca vrei sa sa`nteleaga candva,nu ca ai mei laughing.P.S.:Eu acum am un hamster si e f. dragutss il ceama Bobo.[dar am si papagalii]/accepta`mi cerera de prietenie, poate mai vb despre animale!winking big grin, fundita?

3 răspunsuri:
| Edvin_4034 a răspuns:

Poi in primul rand femela ataca masculul e mai mic ca ea.Deci el nu poate sa ii faca fata.Si un sfat separai frate pana mai creste si mascululul inca putin...

| Noctzia a răspuns:

Atunci cand l-ai adus pe cel mic in cusca care se presupune a fi a femelei (din cauza ca ea a fost acolo prima) incerca sa il tina departe pe cel nou de teritorul ei.Ei s-ar putea sa nu se inteleaga niciodata dar exista excepti cand se pot intelege dar asta o va face doar timpul.

| Floreanu_Paul_2000 a răspuns:

Incearca sa ii desparti adica fara sa se vada reciproc