| pintexim a întrebat:

Unde poate fi facut culcusul unui catel? Si cu ce?

5 răspunsuri:
| DrunkenRat a răspuns:

Pe o patura intr-o lada, daca e mic, pe o patura fara lada daca e adult.

| cristinapasager a răspuns:

In casa, intr-un loc ferit de curent, cald si umbros. Paturi si perini pufoase. Si lor le place confortul la fel de mult ca noua.
Afara in curte, in casuta de caine in care pui o patura calduroasa.
Daca e caine de pe strada, si nu ai curte, intr-un loc ferit de ploaie si de vant, ii poti face un culcus din paturi vechi si frunze uscate.

| Madancl a răspuns:

Multi stapani prefera ca, atata timp cat lipsesc de acasa, dar nu mai mult de 5-6 ore, sa lase puiul de caine inchis intr-o cusca speciala. Alegerea custii de interior poate fi la fel de grea precum selectarea unui tip de cafea, in ziua de azi.

Exista o multitudine de stiluri si modele, variate ca pret. Ce sa faca un proprietar de caine? Inainte sa va goliti cartea de credit la pet-shop-ul local, luati in considerare urmatorii factori. Alegeti una cu dimensiuni care sa-i permita cainelui sa se ridice in picioare, sa se intoarca si sa se culce pe o parte. Dar nu mult mai mare de atat, caci nu ajuta cu nimic. Investiti intr-o cusca sanatoasa si rezistenta; isi va dovedi valoarea in timp. Nu incercati sa "scapati ieftin", deoarece veti fi nevoit sa o schimbati des.

Cusca de interior trebuie perceputa de puiul de caine drept un loc prietenos si caldut in care sa doarma linistit, cand nu il puteti supraveghea, nu ca pe o pedeapsa sau o "inchisoare temporara". Personalizati cusca cu cateva dintre jucariile lui. Asterneti pe fundul custii cateva ziare, aveti grija sa le schimbati des, in cazul puilor care "fac in pat". Puneti cusca intr-o zona din casa cu o buna circulatie a aerului. Daca lasati in cusca un caine batran, puneti o perna groasa. Cainii batrani, cu articulatii dureroase, sau cainii care petrec mult timp in pat s-ar bucura de o perna groasa ortopedica.

FUNDA?

| andreealala26 a răspuns:

Pai il poti face intr-un loc mai acoperit mai la adapostb si il poti face din lemn sau din carton dar trebuie sa il acoperi cu ceva.si trebuie sa ai mare grija de el/ei

| StfP a răspuns:

Oriunde in curte...si cu paie si haine relehappy