| boooooring a întrebat:

Vreau sa stiu parerea voastra despre aceasta poezie. Este compusa de bunicul meu, pentru sotia lui care a murit de tanara.
Vine o vreme de amar
Cand inima arde ca un jar
Jar ce mi-a aprins un dor
De mama copiilor
Caci prea devreme a plecat
Si de ei nu s-a bucurat
Unde esti mandruta mea?
Ca sa-ti vezi familia
Sa te bucuri de noi toti
Si de ai tai frumosi nepoti
Dar sa stii ca nu te-am uitat
Ma rasucesc noaptea in pat
Cu gandul la ochii tai
Ochii aceia zambitori
Si cu figura ta blajina
E singurul medicament
Ce sufletul imi alina
Alinarea e un leagan de copii
Si singur am ramas cu doi fii
Fii de care n-ai avut parte
Pentru ca ai plecat departe
Clipe grele, ia aminte
Viata merge inainte
Si soarta mi-a daruit
Un tovaras de viata adevarat
Cu care din greu am luptat
Sa-i cresc si sa le dau povata
Cum sa-si creasca copii in viata
Acum sunt la casa lor
Si le doresc tuturor
Fiilor si nepotilor
Multa minte si noroc
Si in familie respect reciproc

14 răspunsuri:
| Hadley a răspuns:

Este foarte frumoasa poezia

| Isabelamaria21 a răspuns:

Se cunoaste ca a iubito mult este foarte reusita parca ar fi inventat-o un compozitor adevarat!

| Bianqita a răspuns:

Foarte frumoasa poezia, imi trezeste amintiri.Imi pare rau pentru bunica tastraight face.

| JellyMania a răspuns:

WOW. Bunicul tau este cu adevarat un om bun, esenta poeziei e frumoasa si emotionanta dar rima si versurile sunt cam anapoda.Respect ca au fost din suflet!

| LittleandLiars a răspuns:

Este frumoasa.

Desi in unele locuri nu prea are rima. Dar este o poezie frumoasabig grin

| Mileeee98 a răspuns:

Este o poezie trista si in acelasgi timp frumoasa...sentimentele bunicului tau sunt redate in fiecare vers, sentimentul acela de tristete si de pierdere a persoanei iubite.imi place ca se leaga fiecare vers si poti sa-ti dai seama ca este vorba de tristete.este foarte talentat bunicul tau

| IoanaBogdana a răspuns:

Minunata. este absolut superba!

| Emii_7808 a răspuns:

Foarte frumos. chiar imi pare rau sad condoleante sad

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E frumoasa poezia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma face sa plang crying biata bunica a ta, cred ca bunicul tau are intr-adevar talent, pacat ca a murit sotia lui sad

| Denisa85 a răspuns:

Foarte frumoasa, imi pare rau de sotia bunicului tausad.
Dar viata e nedreapta, sau poate asa a vrut D-zeu, sa o tina doar pentru El.
Sarbatori fericite! si. spor la compus poezii. happy

| AndyNyappy5 a răspuns:

Chiar trebuie criticat totul?happy rima versurile... din punctul meu de vedere sunt geniale. luati totu` asa cum e ca pana la urma nu sunteti critici literari. ziceti ca rimele si unele versuri nu se potrivesc? ia uitati.va voi asa prin literatura romaneasca si o sa vedeti cati scriitori au genu` asta de poezii, pe structuri anapoda... si se numeste ARTAwinking.
poezia e foarte frumoasa, iti ajunge imediat la suflet. cuvinte simple, pe care le putem intelege cu totii dar care sunt capabile sa te faca sa tremuri usor, sa transmita un adevarat mesaj. foarte frumos, respect! Sarbatori fericite!

| BlueLine a răspuns:

Foarte frumos...imi pare rau de bunicul tau sad Craciun fericit! >:d

| varasea a răspuns:

Este o poezie foarte frumoasa si chiar imi pare rau de sotia lui.
mult succes bunicului tau la compus poezii!