| Romanu a întrebat:

Zicetim detalii despre caini vreau multe!

Răspuns Câştigător
| ILoveVampires a răspuns:

Cainii descind dintr-un animal foarte mic numit Miacis care era un animal catarator in copaci, creatura care a existat acum aproximativ 40 de milioane de ani.

Cainii, asa cum ii stim noi astazi au aparut pentru prima oara in Eurasia, acum aproape 13.000 de ani, si cel mai probabil sunt urmasii unui lup de talie mica.

Cainele Dingo nu este nativ din Australia ci a fost dus acolo de primii emigranti.

Cainii au fost pentru prima oara domesticiti de oamenii cavernelor in Paleolitic.

Cei mai inalti caini sunt Dog Germanii si Irish Wolfhound. Cel mai inalt Dog German cunoscut a atins inaltimea de 103 cm, iar cel mai inalt Irish Wolfhound a atins inaltimea de 100 cm.

Cel mai greu si de asemenea cel mai lung caine cunoscut este un Mastiff Englez. In 1989 masura 250 cm si 125 de kg.

Cei mai mici caini sunt Chiuahua, Yorkshire Terrier si Toy Terrier; a fost inregistrat un Yorks care cantarea doar 283 g.

Cainii au fost si sunt inca folositi la cele mai diverse activitati: de paza, vanatoare, de companie, indrumatori pentru oamenii orbi etc. In Roma antica cainii cei mai des intalniti erau cei din rasa Mastiff, ei purtau arumuri si partacipau alaturi de razboinici in lupte. In cel de-al doilea razboi mondial, armata rusa antrena caini "sinucigasi" care alergau printre tancurile germane cu mine care explodau pe spatele lor.

Auzul cainelui este foarte ascutit. Ei pot inregistra 35.000 de vibratii pe secunda comparativ cu oamenii care inregistreaza 20.000.

In mod natural cainii au un simt olfactiv foarte dezvoltat. Daca oamenii au 5.000.000 de senzori care miros cainii ajung pana la 220.000.000.
Stiati ca?

1. In intreaga lume se gasesc cam 400 de milioane de caini.

2. Prima specie domesticita din randul animalelor a fost cainele.

3. Pentru prima data cainele a fost domesticit acum aproximativ 15.000 de ani.

4. Inainte de a fi domesticit caii, indienii nord-americani foloseau ca animale de povara cainii.

5. Este interzis a se apela la operatiile chirurgicale pentru a micsora zgomotul produs de latratul cainelui.

6. Cainele provine din acea ramura a,, lupilor gunoieri,,(care se hraneau cu hoituri), iar,, lupii vanatori,, sunt in continuare salbatici.

7. Urechea umana percepe sunete din bandele de frecventa 20-70 Hz in timp ce a cainilor din bande de 16 pana la 20 Hz. Totodata, cainii aud sunete de peste 45 kHz in timp ce oamenii sunt limitati la 20 kHz.

8. Cele mai sensibile miscari din aer pot fi detectate de mustatile cainelui.

9. Cele mai frecvent intalnite nume de caini sunt Molly, Sam, Zach sau Maggie, in timp ce campionul absolut este Max.

10. Cercetatorii de la Universitatea din Michigan au ajuns la concluzia ca memoria cainilor nu dureaza mai mult de 5 minute.

11. Cainii pot produce doar aproximativ 10 sunete.

12. Cainii transpira prin pernitele labutelor.

13. Cainii se orienteaza mai mult dupa miros in alegerea unei mancari datorita sensibilitatii scazute a papilelor gustative.

14. Cele mai mici rase de caini folositi pentru vanatoare sunt cei din rasa Basetti care au corpul foarte jos.

15. Patrupedele din rasa chow-chow au limba albastra in timp ce restul cainilor o au roz.
Un catel cu varsta de 1 an este la fel de matur din punct de vedere fizic, ca un om de 15 ani. Media de viata a unui "caine de oras" este mai mare cu 3 anii fata de viata unui "caine de tara".
Cainii pot fi instruiti pentru a detecta crizele epileptice. Trei caini au supravietuit scufundarii Titanicului – un Terra Nova, un Pomerania, si un pechinez.
Mirosul unui caine este de 100000 de ori mai puternic decat cel al unui om. Cainii traiesc, în medie, 15 ani.
Numai cainii si oamenii au prostata. Oamenii au pastrat cainii ca animale de companie de mai mult de 12000 de ani.
Cainii au de doua ori mai multi muschi la urechi care-i ajuta sa-si miste urechile, fata de oameni.

1 răspuns:
| georgia_4918 a răspuns:

Buna Romanu ma numesc sofia sfatul meu pentru tine este sa cauti
pe internet detalii despre caini asa sigur vei gasi ceva