| AndrewR a întrebat:

A incheiat cineva contractul la energie electrica cu furnizorul "Hidorelectrica"? Avantaje si dezavantaje, cine cunoaste, va rog!

1 răspuns:
| Bronson1 a răspuns:

Avantaje:
Pretul pe KW. Cam 1/3 din cat ai plati la distribuitorii mari
Cel mai mic pret de pe piata.
Nu te afecteaza cu nimic trecerea la ei, nu ramai fara curent, ca nu trebuie schimbat contorul; el ramane acelasi.

Dezavantaje:
Trebuie sa iti faci autocitirea singur si sa o trimiti intre zilele de X si Y ale lunii (stabilite in contract) care nu e neaparat un dezavantaj, avand in vedere ca platesti 1/3 din pret, iti poti face 5 minute lunar sa citesti un contor si sa trimiti cifrele pe mail la furnizor.
Daca vrei orice de la ei, trebuie sa ii contactezi telefonic. Poti sta in asteptare si cate 4 ore., dar nu prea ai de ce sa suni indata ce ai contractul cu ei.
Cred ca pentru deranjamente poti suna la cei la care sunai si inainte.
Dureaza mult pana se face trecerea (1-3 luni). Dar din cate am auzit, daca te duci la ei la sediu, pot sa iti faca actele pe loc, fara sa stai atata in asteptare. Pentru varianta online, indata ce ai trimis actele necesare (ai un formular simplu care te indruma la toti pasii) vei primi un email de confirmare si apoi va trebui neaparat sa suni, sa intrebi daca s-a facut trecerea, ca te poate factura si cealalta firma la care erai inainte daca nu s-a stabilit clar rezilierea contractului. Oricum, de contracte se ocupa Hidroelectrica in intregime, dar pot aparea greseli si sa figurezi si in baza de date a distribuitorului vechi. Daca se intampla asta, suni la furnizorul vechi, si le spui situatia, ei vor verifica si iti vor anula factura.

In afara de cele mentionate aici nu am auzit nimic de rau de ei. Pretul il au acelasi cu cel din Ungaria, deci sunt singurii furnizori CORECTI din tara. Restu au umflat pretul si au dat vina pe razboiul din Ucraina.