| Const2276 a întrebat:

Buna ziua.

As avea nevoie de un sfat legat de urmatoarea problema.
Locuiesc la bloc si ca in orice zona,avem program de liniste si posibil ca in orice zona nu se respecta. Si as vrea va rog sa nu va ganditi la galagie ca rad putin si gata aia e galagia,imi mergea televizorul,geamul inchis ce e termopan,purtam castile in urechi si ii auzeam cu strigau,muzica,etc.
Am luat masuri in sens ca am sunat la politie,aia abia veneau si cand veneau cica nu auzeau, pai sigur ca nu auzi cand vii dupa o ora, am pus anunt cu orarul de program de linsite, vandalizat.
Am inteles ca mai sunt vecini deranjati dar nimeni nu i-a masuri si nu am aflat un nume ca sa merg sa vorbesc cu persoana respectiva ca sa fim uniti si sa luam masuri.
Am avut recent problema cu vecina sub mine, mai da muzica tare dar recent a dat asa tare incat nu am auzit tv-ul la mine in casa, merg sa bat la usa, va dati seama, nu a raspuns nimeni ca nu se auzea decat muzica, urc inapoi la mine, mai stau 10 minute si ma enervez si merg inapoi, bat mai tare si atunci dupa cam cateva minute imi deschide usa. Ma asteptam ca fiica lor sa fie perosana ce face acest lucru dar aparent a fost fix doamna ce locuia acolo adica mama ei, ii spun cu frumosul ca o rog sa dea mai incet muzica ca nu aud in casa la mine tv-ul, ea a spus urmatorul lucru "voi aveti ceva cu noi? ",intelegeti ce personal a luat-o. Eu am spus ca sa nu ma inteleaga gresit, nu i-am spus sa opreasca muzica, ci sa o dea mai incet. Mi-a spus ca ea da muzica din an in paste tare ceea ce minciuna ca zilnic se aude dar mna posibil sa dea si fiica ei. Nu spun ceva ce nu stiu sigur, cine da din ele doua zilnic, dar mna a spus bine, dar a dat dupa mai incet, dar zilnic tot mai aud muzica si uneori chiar prea tare. Sta un batranel sub ea si el sarmanul nu se poate odihni din cauza muzicii dar nu spune nimic fiindca o cunoaste de mult, dar nu mi se pare ok,ca chiar daca va stiti/sunteti prieteni,trebuie sa existe un respect. Deci dupa cum vedeti am probleme seara cu linistea, se aduna persoane la bloc la banci si fac galagie, de le spui sa plece ei stau iar politia nu ia masuri si locatarii ii doare undeva cat timp nu ii deranjeaza. Bancile sunt puse fix unde am apartamentul, apartamentul il am la marginea blocului si acolo sunt multi vecini ce nu stau acolo sau au 2 apartamente si nu stau in acel apartament si cam eu sunt singurul deranjat de aceea cam sunt singurul afectat si cam asa e peste tot. Daca nu esti deranjat nu te afecteaza. Am mai mutat bancile dar tot le muta alti vecini inapoi. Stiu ca pentru multi dintre voi o sa sune situatia ciudata dar daca lucrezi, trebuie sa te trezesti la 4 dimineata, la 5 si ceva pleci de acasa si seara nu te poti odihni ca lumea din cauza galagiei, nu cred ca mai suna asa ciudat,plus ca exista lege cu programul de liniste. Nimeni nu interzice cuiva sa nu iasa seara,sunt terase,localuri,parcuri,te plimbi pe strada,pe scurt,sunt variante unde sa nu deranjezi lumea, programul de liniste e pentru ca oamenii sa se pot odihni. Si mai e si problema cu muzica exagerata. In final vreau sa spun ca problemele pe care le am nu vreau sa se creada ca vreau sa fac abuz de lege sau ca am treaba cu cineva anume, eu sunt doar deranjat de unele lucruri si nu-mi pasa daca ma deranjeaza un vecin sau prieten, legea o vad pentru toti si ca trebuie sa se aplice la toti. As vrea sa va cer sfaturi cum sa rezolv aceste 2 probleme. Orice idee/sfat e bine venit.

21 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Muta-te la casa, ca alta solutie nu ai, fiindca nu poti educa toti vecinii s anul mai faca galagie, cand vrei tu sa dormi.
Ori cumpara-ti dopuri de pus in urechi si ai scapat de zgomot.

| Const2276 explică (pentru Violleta2022):

Scuze dar crezi ca legea e diferita la casa fata de cea de la bloc? Nu,e la fel,casa/bloc,tot una e, problema e galagia nu locatia. Ai dreptate ca nu poti educa omul dar nici sa accepti mai ales cand tu ai dreptate si el greseste, de as face ce ai spune tu ar insemna ca ei au dreptate si eu nu. Trebuie sa nu ma las si sa caut solutii legale prin care sa rezolv treaba ca de rezistat si acceptat nu mai fac asta, legea e una si pentru toti, cui nu ii convine nu e problema mea.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Const2276):

Nu stiu d ece aduci in discutie cine are dreptate sau cine nu, odata ce ai vecini care sunt limitati mental si nu pot intelege ce le tot spui tu.
Intre timp, tu esti singurul care sufera, de aceea ti-am spus ca uneori este mai sanatos sa pleci de acolo si s ate muti la casa, ca-n casa cu tien nu tipa urla nimeni, nu-ti bate nimeni in pereti, nu tranteste nimeni usile, nu auzi muzica celui de la parter samd.

Te inteleg si stiu ca legea este de partea ta, ei avand obligatia sa respecte orele de odihna, dar cu un om limitat si enervat tot nu vei avea pace, fiindca va face dinadins si mai rau, ca sa te scoate din minti.

| Const2276 explică (pentru Violleta2022):

Chiar daca plec eu,parintii mei tot vor avea de suferit ca stau cu ei. Si ai dreptate ca legea e de partea mea si voi lua masuri. Urmatoarea data cand o sa fie galagie afara cand e program de liniste o sa merg la politie si depun sesizare,nu sun la ei ca am vazut ce se rezolva, merg la ei si le spun problema in fata. Rezolvarea e simpla, sa isi faca treaba, rondurile si cand ii prind nu avertizare ci direct amenda. Nu e zi in care sa nu aud muzica asta tampita in casa, de la ora 11 si ceva incepe groaza dar nu se poate asa,a drepturi ca orice om. Ce e drept e o muzica deranjanta dar posibil politia sa fie nu de partea mea,o sa trebuaisca sa fie o muzica cm am avut-o acum o sapt,nu auzeam in casa mea tv-ul. Pentru mine,sa caut solutii gen dopuri in urechi nu e o rezolvare,ar insemna sa le dau dreptate si sa sufar. O sa incerc sa dau de vecini deranjati si sa ne adunam si cand o sa merg la politie ma rog sa dau de un sectorist calumea si sa rezolv problema. Vecina de langa mine abia de un an si-a cumparat apartamentul si se gandesc sa isi cauta alt loc ca aici nu pot sa traiasca,merge la doctor si ia pe medicamente,o sa incep si eu mai ca sigur ca nu ma pot odihnii calumea, stres, nu am pofta calumea de mancare, asta nu e ok, trebuie sa se rezolve cumva

| Violleta2022 a răspuns (pentru Const2276):

"Pentru mine, sa caut solutii gen dopuri in urechi nu e o rezolvare, ar insemna sa le dau dreptate si sa sufar."
Deci pe tine te doare mai tare ambitia, nu faptul ca ti-ai putea rezolva problema extrem de simplu si usor cu niste dopuri de urechi.
Ma rog, incearca cu reclamatie la Politie, dar daca nu sunt in timpul orelor de " liniste publica", nu au cum sa-i oblige sa opreasca muzica sau vorbitul tare, in casa lor.

| Const2276 explică (pentru Violleta2022):

Daca rezolvarea sunt dopurile,de ce nu scrie in lege "hai lasa-i sa dea muzica tare, sa te edranjeze si pune dopuri in urechi"? Dumneavoastra o numiti ambitie,eu o numesc dreptul meu. Legea in teorie spune,daca esti deranjat,nu trebuie sa suporti. Si legat de reclamatii, am degand sa depun sesizare cand se va mai intampla, nu o sa chem politia cand se intampla ca stiu rezultautl, asa mai bine astept sa se intample si in urmatoarea zi merg sa fac sesizare si sa vorbesc cu Sectoristul sa rezolvam treaba. Si legat ca nu se poate face nimic cand nu e program de liniste, greseala iarasi. Potrivit legii, pentru zgomote putenice și larmă în blocurile de locuințe sau chiar la casă, chiar și în afara orelor reglementate special, amenda este între 200 și 1000 de lei. Problema aici de nu se i-au masuri nici atunci o sa fie politia dar o sa vad cand se va ajunge acolo. Stiu ca nu sunt un caz rar din pacate,asa ceva e la ordinea zilei in Romania,sa fii nesimtit si sa deranjezi vecinii. Aud des ca "nu ai ce sa faci", asta pentru mine inseamna ca renunti inainte de a incerca ceva. Eu o sa incerc, nu consider ca gresesc nimic si nici nu vreau sa fac rau cuiva, doar un bine legal mie. Mi sod putin ca e problema teoretic minora dar din cauza ca nu se i-au masurile normale, devine totul mai greu. Am unele idei in minte. Gen zilnic in intervalul 11-13/14 vecina de sub mine ce e si presedinta blocului, da muzica si da incat sa deranjeze locatarii. Vreau sa merg pe hol si sa inregistrez cateva zile ca si dovada ca nu exagerez.Si cand se intampla afara ca se aduna persoane la banci si fac galagie, vreau sa le fac poze si de se poate sa ii inregistrez cand fac galagie si dovada la politie, nu sa merg doar cu vorbe ce vor fii goale in urechile lor. Le aduc dovezi si le spun si legea. Exista rezolvare dar trebuie sa ai noroc si multa perseverenta altfel nu se va rezolva nimic, doar o sa fiu o persoana ce se plange si trebuie sa suporta pe altii ce isi bat joc de oameni...

| Violleta2022 a răspuns (pentru Const2276):

Iar vorbesti de 2 lucruri diferite!
Eu te-am sfatuit sa-ti pui dopuri in urechi ca sa te poti odihni, nu ca asa scrie ori nu scrie in lege.

Poti foarte bine sa-i dai in judecata, daca asta te face fericit, ori sa le faci reclamatie zilnic la Politie si sa speri ca se vor lua masuri impotriva lor.

| Const2276 explică (pentru Violleta2022):

Nu ma face fericit sincer nimic din situatia asta. Nu vreau sa fac rau nimanui sau sa am parte de ce se intampla sau neintelegeri intre vecini,dar de nu i-au masuri imi fac rau mie. Trebuie sa ma pun pe primul loc ca nu ma pune nimeni,asa va fi intotdeauna viata la fiecare dintre noi. Eu sunt hotarat ce o sa fac. La urmatoarea problema, ziua urmatoare merg cu o sesizare la politie. De nu i-au masuri merg mai departe, incerc si iarasi incerc. Stiu ca va fi o lupta grea dar cat pot sa lupt exista sansa sa reusesc si fac asta pentru binele meu, linistea sufleteasca si atunci cand vreau sa ma odihnesc si sa fiu apt de lucru sa pot sa fiu.
Cred ca cea mai nasoala parte din toata situatia asta e ca e o problema chiar minora asta ce spun si in teorie rezovarea ar trebui sa fie la fel dar din cauza ca politia nu isi face treaba si vecinii sunt fara bun simt si presedinta blocului e vaisamar, rezolvarea e una complicata si se transofrma atunci toata problema din una simpla in una dificila.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Const2276):

Te inteleg perfect, vrei doar sa ai liniste si sa te poti odihni si relaxa in voie.
Din pacate asta este Romania, unde fiecare face ce vrea si desi se plange de ilegalitati, cu prima ocazie cand poate obtine ceva pe spaga, o va face.
Nu stiu cat vei reusi sa rezolvi problema asta cu Politia, fiindca rautatea oamenilor este mare si vor gasi o portita sa te sicaneze si pe viitor, de aceea ti-am sugerat sa te muti, sa-ti cauti undeva o casuta sau apartamnet linistit, fiindca sanatatea ta este mai importanta decat lupta continua cu niste oameni limitati la cap.

| Const2276 explică (pentru Violleta2022):

Stiu ce spui numai ca aici e faza ca am parinti corecti/cinstiti. In acest bloc s-au facut multe ilegalita si fiecare il are la mana pe celalalt cam si le e ciuda ca pe ai mei nu pot sa ii aiba,orice au facut,au facut legal. Multi din blocul meu nu au autorizatie ca si-au inchis balconul,tatal meu a fost primul ce a avut si e printre rarele persoane din bloc ce are. Si acum presedinta blocului si-a dat muzica tare incat se aude la mine in casa,maicamea ca lasa ca e duminica,ok e duminica, e cumva zi de exceptie cumva si nu stiu eu? Lumea se plange si lumea dupa "hai lasa". Ce e drept, de as suna azi la politie sau as merge la ei nu as rezolva nimic ca si ei au gandirea asta proasta. Eu nu inteleg lipsa asta de bun simt si mai mult nu inteleg cum lumea accepta, nu i-a masuri, se prea complace lumea. E greu sa ai parte de liniste...

| Violleta2022 a răspuns (pentru Const2276):

Adevarul este ca in orele libere (cand nu este program strict odihnei între orele 22:00-8:00 și 13:00-14:00), cam fiecare are voie sa faca ce vrea in casa lui, inclusiv sa dea muzica tare, sa bata cuie, sa bata cu picamerul, sa faca reparatii in casa, pe bloc, afara la balcon sau unde au nevoie, iar politia nu le poate face nimic.
Acum ramane la latitudinea oamenilor sa dea muzica moderat, cat sa auda numai ei dar si acest lucru tine de respectul pentru ceilalti, bun simt si de educatia pe care o au.
Parintii tai au inteles si acceptat acest lucru, fiindca nu au de ales, traiesti totusi in Romania si de vrei sau nu, te cam lupti cu morile de vant.

Dupa cum vezi, cam atat se poate face in Romania, in ziua de azi:
https://www.capital.ro/......e-lei.html

| Const2276 explică (pentru Violleta2022):

Well,aparent nu e voie sa faci constructii in casa ta la bloc fara sa ceri aprobarea locatariilor. Stiu asta din cauza ca acum multi ani am vrut sa ne inchidem balconul si a trebuit sa facem o lista cu semnaturile locatariilor din bloc ca sunt de acord sa facem asta. Un vecin avea boala pe noi si era sa nu vrea numai ca alti vecini s-au bagat pentru noi si a semnat.
Ce spui tu de orele libere e adevarat dar cum ai spus si tu,sa fie o galagie care sa nu pertuba pe altii,asta e si ce doresc, nimic mai mult, liniste cand trebuie si cand vrei sa faci ceva la tine fa dar nu deranja pe altii.
Deci ce ai trimis tu e mare dretate si am vazut deja zeci de stiri de genul. Ne arata legea, ne spun legea, ne sugereaza sa apelam la politie dar cand suni e totul egal cu 0 ce vezi in articole.
Tind sa cred ca isi merita soarta tara noastra la cum decurge totul. Nu cred ca o sa fie sansa sa fim "usi de biserica" dar cred ca am ajuns sa avem coarne si codita. Lumea e prea rea, vrei sa faci un bine, asta e raul suprem in ochii lor.
Ce pot spune decat ca incerc si o sa incerc pana o sa reusesc ceva. Cred ca o sa renunt doar cand legea o sa fie schimbata si atunci o sa fie permisa galagia si linistea omului ce munceste si ce e obosit nu mai conteaza.
Traim intr-o lume prea trista...

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nici o șansă. Vată în urechi.

| KovacsB a răspuns:

Si te-ai decis sa-ti faci cont nou pe TPU pentru ca fac vecinii galagie?

| MihaiMB a răspuns:

Legea este lege pentru toată lumea, eu știu că acolo scrie că între orele 22:00-8:00 și 13:00-14:00, nu că pune un anumit bloc, așa scrie acolo. Nu faci niciun abuz ci semnalezi că cineva încalcă regulile ceea ce este bine. Din păcate, problema asta nu se poate rezolva cu forța, deci să nu te gândești la așa ceva, nu ai decât să chemi poliția, altfel nu ai cum.

| Const2276 explică (pentru MihaiMB):

Am chemat politia dar dupa cum am spus mai sus,uneori sunam de o gramada de ori si abia au venit peste o ora, odata am sunat toata noaptea si nu a raspuns nimeni. Si nu vreau acum sa incalc regulile, dar vreau sa gasesc o solutie. Teoretic ar fi cum ai spus tu, sa sun la politie si sa vina dar la cum se misca aparent trebuie sa caut o alternativa legala. Nu vreau sa fiu absurd dar cum ai spus, legea e pentru toata lumea si cumva vreau sa fac sa se respecte. Incerc sa fac cumva sa rezolv totul dar e greu...

| MihaiMB a răspuns (pentru Const2276):

Este singura opțiune sau te mai duci și bați la oameni la ușă și le spui că fac gălăgie și că este oră de somn, asta dacă este vorba de orele de care am vorbit mai sus. Dacă nu merge, nu ai decât să aștepți după poliție să le dea amendă.

| Const2276 explică (pentru MihaiMB):

M-am gandit sa scot la xerox legea in care specifica programul de liniste si unde arata sanctiuniile/amenzile. Sa le pun al intrare la bloc,la fiecare etaj,pe avizier,pe scurt, sa fiu vazute. Stiu ca sanse mari sa aduca acest lucru un impact negativ dar macar lumea va citii, va vedea si vor stii ce se intampla daca incalca programul de liniste. E cum ai spune, un avertisment sa spunem, de nu respecti legea, poftim amenda.

| MihaiMB a răspuns (pentru Const2276):

Pune că poate așa se gândesc că unii oameni vor să se mai bucure și de liniște.

| Const2276 explică (pentru MihaiMB):

Sper sa aiba impactul pe care il caut.
Ii nasol ca trebuie sa recurg la tot felul de chestii sau sa cer sfaturi pe cand legea e una pentru toti, dar din pacate intr-o astfel de lume traim, sa ne punem pe primul loc si sa ne gandim la binele nostru.Maine seara o sa anunt rezultatul, sper sa fie unul bun

| Const2276 explică (pentru Const2276):

Mna,deci am fost la cheltuieli
am vorbit cu vecina de langa mine
a spus ca si dansa e terorizata
nu se poate odihnii
si nu doar din cauza ce e afara,aparent sunt si vecini pe partea ei cu problema
a spus ca abia s-a mutat aici si se gandeste deja sa se muta ca atat de groaznic e
Am vorbit cu administratorea de la bloc
i-am spus ce s-a intamplat, ce se intampla, etc
ea e administratore la mai multe blocuri deci stie ce se mananc
Mi-a spus deja, fara politie nu exista rezolvare
Pe scurt, o sa sun la politie pana o sa se satura ei
Si o sa merg si depun plangeri pana se satura