| anonim_4396 a întrebat:

Am o fetita de 2 ani si 5 luni si sunt insarcinata in 10 saptamani.am inceput serviciu de pe 10 noiembrie. o sa nasc tot in jurul datei de 10 noiembrie. o sa beneficiez de indemnizatie?

4 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Sigur ca beneficiati.

| nicky a răspuns:

Bineinteles, vei beneficia si de concediul prenatal si de concediu de maternitate si bineinteles si de bani. Important e sa nu intrerupi activitatea la locul de munca, exceptand medicalele, pana atunci.

| nicoleta_5825 a răspuns:

Da, indiferent de numarul copiilor dumneavoastra, beneficiati automat de aceasta indemnizatie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu indiferent de numarul copiilor. Indemnizatia se plateste numai pentru 3 copii. Daca micutul se va naste la 10 noiembrie, si veti lucra pina atunci luati indemnizatie. La indemnizatie se socotesc 12 luni consecutive lucrate, in care a 12-a luna este luna in care se naste copilul, in cazul dvs. dec 2008-nov 2009.Chiar daca se nastea la mai putin de 1 an de la reinceperea serviciului tot luati indemnizatia, pentru ca in acest caz se socoteau si luni in care aveati contractul de munca suspendat pentru ingrijirea primului copil. Se mergea 12 luni inapoi, si chiar daca nu erati in serviciu, venit aveati, astfel ca nu trebuie sa va faceti probleme, veti beneficia de indemnizatie. Se intimpla cazuri in care al doilea copil se naste inainte ca primul copil sa implineasca 2 ani. In astfel de cazuri se poate lua indemnizatia si pe baza a 12 luni in care s-a obtinut venit din indemnizatia acordata pentru primul copil. Nu este nevoie ca lunile respective sa provina din munca efectiva.