| mmjxosjwjisiniwniwjiwzinwisnwniswniwinwz a întrebat:

Am o întrebare…
Am susținut examenul de bacalaureat, iar ieri s-au afișat rezultatele. La cât timp pot să merg să îmi ridic diploma de bac? Cine o emite, liceul unde am absolvit sau liceul in care am susținut examenul? Cum trebuie să procedez ca să îmi ridic diploma? Care sunt pașii? Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| AndreiN120 a răspuns:

Felicitări pentru absolvirea examenului de bacalaureat!

În ceea ce privește diploma de bacalaureat, aceasta va fi emisă de către Ministerul Educației și Cercetării și va fi disponibilă pentru a fi ridicată de la liceul unde ai susținut examenul.

De regulă, perioada de eliberare a diplomelor de bacalaureat începe la începutul lunii septembrie și se prelungește până la finalul anului calendaristic. Este important să verifici cu liceul unde ai susținut examenul data exactă de la care se pot ridica diplomele.

Pentru a-ți ridica diploma de bacalaureat, va trebui să prezinti un act de identitate valabil și să semnezi o declarație de primire a documentului. Înainte de a merge la liceul respectiv, te sfătuiesc să verifici cu atenție lista de documente necesare pentru a ridica diploma, pentru a nu avea surprize neplăcute.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

"Potrivit notei informative de la Ministerul Educatiei, "prin derogare de la prevederile art.77 alin (2) din Metodologia privind organizarea si desfasurarea examenului de bacalaureat, potrivit carora Diplomele de bacalaureat se completeaza cu datele din catalogul electronic numai de catre secretarii liceelor la care absolventii au promovat ultima clasa si vor fi semnate de catre acestia si de catre presedintele comisiei din centrul de examen, in termen de cel mult 10 zile de la terminarea examenului de bacalaureat, diplomele de bacalaureat pot fi eliberate, la cerere, candidatilor care au promovat examenul de bacalaureat in sesiunea speciala mai 2023, sesiunea iunie-iulie 2023, respectiv sesiunea august-septembrie 2023 si nu au depus contestatie, inainte de afisarea rezultatelor finale, dar numai dupa finalizarea perioadei pentru depunerea contestatiilor".

https://www.portalinvatamant.ro/......11950.html

| ReddY25 a răspuns:

Pai,te duci la secretariat și întrebi acolo.O să-ți dea diploma și foaia matricola.Ai nevoie și de fisa de lichidare pentru facultate.Asta îmi aduc amintehappy

| UserRo10 a răspuns:

Mergi la secretariat sa iei foaia matricola si adeverinta cu notele din bac. Sunt suficiente pentru inscriere. Mai incolo se va tiparii si o vei depune la facultate