| Mihaela_2645 a întrebat:

Am si eu nelamurire in legatura cu somajul. Cei care au absolvit facultatea si nu si-au gasit de munca beneficiaza de somaj chiar daca vor urma si cursurile de master? Stiu ca ai la dispozitie 60 de zile de la absolvirea facultatii sa iti depui actele, dar nu stiu daca masterul afecteaza in vreun fel. Astept raspunsurile voastre.

Răspuns Câştigător
| cretzufinish a răspuns:

Nu vei beneficia de indemnizatia de somaj daca urmezi oricare forma de invatamant. Dupa absolvirea facultatii ai la dispozitie 60 de zile pentru a-ti face dosarul, timp in care se considera ca esti inscris la ANOFM in cautarea unui loc de munca conform pregatirii profesionale. Dupa expirarea acelei perioade, daca nu-ti ofera nimic in domeniul in care ai terminat si daca nici tu nu gasesti, ai dreptul sa primesti si somajul.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu beneficiaza de somaj deoarece urmeaza o forma de invatamant, respectiv studii postuniversitare. Ca sa beneficiezi de somaj trebuie sa dai o declaratie pe proprie raspundere ca nu urmezi o forma de invatamant ori dand asa ceva ar insemna sa nu spui adevarul, fapta fiind infractiunea prevazuta de art. 292 Cod penal. Numai bine!

| elessar a răspuns:

Nu veti beneficia de somaj intrucat urmezi o forma de invatamant.