| scorpionalb a întrebat:

Am si eu o problema cu pcul meu merge vreo jumatate de ora netul apoi se inchide trebuie sa misc din mufa ca sa mearga si apoi iar face problema asta ce sa fac sa nu se mai intample?

1 răspuns:
| traveler a răspuns:

Idioata problema.Incearca sa vezi de mufa ce o introduci in conectorul comp nu este cumva acolo unde sunt contactele ca niste liniute mici paralele, sa nu fie murdare, ruginite etc.Cu un ac poti indeparta eventuala mizerie ce acopera acele contacte.Verifica sa nu ai cumva si in mufa de pe comp cumva ceva corp strain intrat gen scame, par, ate etc.Aici nu umbla deoarece poti avaria mufa si este naspa trebuie sa inlocuiesti placa de retea LAN.De asemenea verifica ca nu cumva sa fie vreun fir de la cablu, ce iese din contactele mufei daca ai asemenea probleme trebuie sa inlocuiesti mufa cu alta tip RJ45 si sa o capsezi cu un cleste special de sertizat.Succes si atentie.