| Dorin97 a întrebat:

Am un amplificator audio 110watti de 8 ohmi si as vrea sa le niste boxe de 4 ohmi.Este posibil sa se strice amplificatorul ?

Răspuns Câştigător
| teociocoiu a răspuns:

Va trebui sa inseriezi boxele; de exemplu legi doua boxe in serie pe un canal si vei avea 8 ohm si nu se va mai intampla nimic cu amplificatoru! bafta

2 răspunsuri:
| adriangabor92 a răspuns:

Da

| cdanisor a răspuns:

Da poti sa il strici, invers ar functiona dar se aude mai incet. Ce poti face e sa inseriezi 2 boxe pe fiecare iesire sau sa pui niste rezistente pe fiecare boxa de 4 ohmi.
Problema este avand boxe cu rezistenta mai mica decat e proiectat amplificatorul este ca si cum ai face scurt circuit asa ca trebuie sa aduci rezistenta boxelor la 8 ohmi fie 2 boxe pe fiecare iesire fie o rezistenta de 4 ohmi inseriata pe fiecare boxa.