| Alexandru096 a întrebat:

Astazi am primit o amenda in valoare de 195 lei pentru ca am trecut prin loc nepermis. Tinand cont ca nu este o fapta penala, aceasta se va adauga la cazier? Eu am inteles ca nu.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Amenzile contraventionale nu se inscriu in cazierul judiciar, in acesta se inscriu doar pedepsele penale, respectiv pedeapsa cu inchisoarea si amenda penala, asa ca respectiva amenda nu se trece in cazierul judiciar.

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

E o amenda contraventionala nu are nicio treaba cu cazierul

| Amegadaisuki a răspuns:

Nuuu veni la intretinere big grin

| suntserios a răspuns (pentru Amegadaisuki):

Buna asta, va veni la intretinere... de zici ca i a dat administratorul amenda

| Amegadaisuki a răspuns (pentru suntserios):

Adica vreau sa zic va veni la primarie