| Dau3DMoriHD a întrebat:

Buna am 10 ani si vreau sa invat toate cuvintele care sa scriu cu cratima, mile puteti scrie va rog frumos dau funda!

Răspuns Câştigător
| Trebla a răspuns:

Folosim cratima atunci când elementele legate prin cratimă au sens de sine stătător.

Adică scriem îmi, într-un cuvânt, nu î-mi, cu cratimă, pentru că î-, de unul singur, nu înseamnă nimic.
Scriem vreo, vreun, nu vreo, vreun, pentru că vre-, de unul singur, nu înseamnă nimic.
Scriem l-a atunci când l- înseamnă pe el.
Scriem m-ai atunci când m- înseamnă pe mine.
Scriem iubit-o atunci când –o înseamnă pe ea: Iubito, am iubit-o și pe ea.
Scriem vino, într-un cuvânt, nu vin-o, pentru că nu poți s-o vii pe ea.
Scriem trimite-ți atunci când -ți înseamnă ție, al tău: Trimite-ți copiii la școală. Copiii tăi, adică. Trimite-ți o scrisoare. Tu ție, în caz că duci lipsă.
Scriem trimiteți atunci când se referă la voi, dumneavoastră: Vă rog să-i trimiteți o scrisoare lui Pătrățel. Că se simte singur.
Și tot așa…

2 răspunsuri:
| Hakuouki a răspuns:

Intr-un, intr-o, printr-un, printr-o, innecandu-se, m-ai, m-am, ne-am(atunci cand nu are sensul de familie, neam)l-a(atunci cand nu arata o locatie:La magazin) nu-l, s-a(cand nu are de "a lui") s-ar, ca-s, rugandu-se, spalandu-se(-se sunt foarte multe). Uneori cratima tine locul lui î(Si-n). Si mai sunt multe...eu ti-am dat doar cateva, asa de inceput. Insa DOOM si DEX sunt cei mai buni pentru asa ceva.

| Dau3DMoriHD explică:

Multumesc mult, sper sa ma ajute(ca la scoala nu prea inteleg din cauza galagii)