| 0PopaPorno a întrebat:

am nevoie de niste melodii care erau ascultate de regi, adica erau puse la petreceri. Dau funda happy

1 răspuns:
Apache
| Apache a răspuns:

Igor Stravinsky- Le Sacre du Printemps, The Firebird, Petroushka
Maurice Ravel-Daphnis et Chloé, Rapsodie Espagnol, Miroirs, Gaspard le la Nuit, Boléro, La Valse, Piano Concerto in G, Piano concerto for the Left hand!
Claude Debussy-La Mer, Claire de Lune, Deux Arabesques
Erik Satie- trois Gymnopedies
Nikolai Rimsky-Korsakov- Capricco Espagnol, Sheherazade
Modest Mussorgsky- Pictures at an Exhibition(orchestrated by Ravel), Night on Bald Mountain
Pyotr Tchaikovsky- Sleeping Beauty, Nutcracker Suite, 1812 Overture, Capricco Italian
Georges Bizet- Jeux d'enfants, Carmen
Camille Saint-Saens- Carnaval des Animaux, Organ Symphony, Danse Macabre
Franz Liszt- Hungarian Rhapsodies(not only the second one!)
The Waltzes of Johann Strauss!
Emmanuel Chabrier- Espana

in general cam tot ce e muzica clasica de calitate