| iuliana_8815 a întrebat:

Buna am si eu o intrebarebig grin : stie cineva unde este sediul uniunii europene?
fundita! happy

Răspuns Câştigător
| elena17pb a răspuns:

Centre Politice Bruxelles (executiv și legislativ)
Strasbourg (legislativ)
Luxemburg (curtea supremă) Frankfurt (banca centrală)

funda?

3 răspunsuri:
| crouch a răspuns:

Bruxelles

| Lllllllllll a răspuns:

Parlamentul European cu sediul la Strasbourg este adunarea reprezentativă a celor 500 [6] de milioane de locuitori ai Uniunii Europene.

Sub prevederile Tratatului de la Lisabona, principalele instituții comunitare[1] sunt:
Parlamentul European, care este ales direct de către cetățenii statelor membre ale Uniunii Europene pentru a le reprezenta interesele.
Consiliul European, care reprezintă guvernele statelor membre. Stabilește politicile principale ale UE.
Consiliul Uniunii Europene (Consiliul de Miniștrii), este alcătuit din 27 de miniștrii ai guvernelor reprezentând fiecare stat membru. Are atribuții legislative și bugetare împreună cu Parlamentul European.
Comisia Europeană, care reprezintă în mod independent interesele Uniunii în ansamblu.
Înaltul reprezentant al Uniunii Europene pentru politică externă și securitate al Uniunii Europene, care coordonează politica externă și de securitate comună.
Curtea de Justiție a Uniunii Europene, care se îngrijește de respectarea legilor europene.
Banca Centrală Europeană, coordonează politica nonetară europeană.
Curtea Europeană de Conturi, care verifică finanțarea activităților UE.

Sursa : wikipedia.org

Sper sa-ti fie de folos.
happy

| marinutza a răspuns:

In Strasbourg, in Franta.