| Noone4u a întrebat:

am si eu o intrebare... la testarea nationala la romana daca de exemplu la primul exercitiu imi cere 3 metafore, iar eu sa zicem ca scriu 5, iar primele 2 nu sunt bune ci urmatoarele 3, imi ia in considerare primele 3 metafore si imi da punctaj doar pentru cea buna sau imi puncteaza ce e bine, iar ce nu e bine taie?

Răspuns Câştigător
| ciprian1997 a răspuns:

Iti da pentru preimele trei sau unii nu puncteaza nimic...
depinde de cat d exigenti sunt
funda?

9 răspunsuri:
| Meryem027 a răspuns:

Nu, ti le ia in considerare doar pe primele doua.Nu te puncteaza daca nu sunt bune, chiar daca ai scris dupa, corecte.Stiu sigur, mi-a spus doamna profesoara de limba romana, asa ca mai bine scrii doua, dar sa fie corecte.Mult succes! Si eu dau maine...

| Anonymous1995 a răspuns:

Depinde si de corector, daca prinzi un om de treaba ti le puncteaza pe cele scrise corect. Funda?

| DWDT a răspuns:

Iti puncteaza ce e bine. adica cele trei metefore corecte, dupa exemplul tau. Funda?

| PsihopedagogCristinaM a răspuns:

Te depuncteza foarte mult pentru ''surplus''. la fel si la compuneri, daca iti cere 30 r si scrii 35 te depuncteaza....de ce, nu stiu dar o fac. asta mi-au facut mie anul trecut

| MyhaytzaDjBeTa a răspuns:

Daca scrii mai mult de 3 exemple te depuncteaza, asa ma depunctat pe mine la simulare

| euse a răspuns:

Exista mai multe posibilitati... ori ti le puncteaza pe cele trei corecte si le taie pe cele gresite... ori nu-ti baga in seama nici unul dintre raspunsuri. sau pur si simplu din cele 5 puncteaza cele 3 corecte si apoi scade cele 2 greseli si vei ramane doar cu puncatjul pentru o metafora.big grin

| Bubu99 a răspuns:

Iti ia in considerare metaforele bune... pe cele proaste le taie si nu le ia in considerare!

| AureStar1 a răspuns:

Iti puncteaza cele bune din alea 5 si daca 3 sunt bune si doua nu iti da puncatj maxim ..cred

| alexandra232001 a răspuns:

Ce nu e bine normal ca taie si eu am fost si tot asa am facut si era corect