| adelinasinica a întrebat:

as vrea sa mi iau o plita electrica pentru gatit, dar nu stiu cat as putea consuma la curent si sunt indecisa, fiindca nu stau extraordinar cu banii incat sa dau 100 de lei pe luna doar ca sa mi gatesc niste cartofi prajiti si niste ochiuri.Deci in situatia asta, fiind studenta si neavand timp sa ma ocup expres de gatit(dar tot trebuie sa mananc ceva) cat as putea consuma la curent intr o luna de zile? astept orice parere, va roooog

Răspuns Câştigător
| IonutzMariusz a răspuns:

Deci să presupunem că ai plită normală (nu vitroceramică...) care are sigur puterea de 1500Watt în ore de "lucru" înseamnă 1, 5kW/h adică în 5 ore de fiert fasolea ai un consum de 7, 5kW care în lei înseamnă 4, 12 Lei (cu un tarif de 0, 55 Bani pe kW/oră)
Eu am plită acasă și diferența nu e foarte mare, am calculat că este mult mai rentabil electric decât gaz.
Încălzirea se face instant, nu trebuie să ai aprinzător la aragaz.
Aragazul îl folosesc doar pentru cuptor.
E mult mai rentabilă plita
Un aragaz consumă cam 3m cubi pe oră, un metru cum se taxează cu 1, 69 Lei- 5, 7 Lei pe ORĂ, plita în 5 ore consumă energie de 4, 12 lei!

3 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Nu esti studenta la matematica sau fizica, nu? Pai nu stai in camin? Curentul ar trebui sa fie la liber. Hai sa facem un calcul scurt. O plita oarecare consuma intre 1000 si 2500 W de regula, hai sa pp ca o sa ai una de 2000, desi daca aduci de acasa vreo vechitura alea papa maxim 1000-1200. IN fine. Pentru niste cartofi si ochiuri (daca tii la corpul tau, mai bine iei o scula de-aia electrica cu aburi ca sa iti faci legume/orez/diverse la abur, dar nah, your body, your business - am auzit ca astia din Vaslui iubesc orice, deci nu conteaza cit pui pe tine) o sa o folosesti maxim o ora pe zi (presupunem ca o sa mai faci si cate un ceai, ceva, iar cartofii aia poate ii mai si fierbi uneori). 1X30X0.2=> aproximativ 6 kW, care costa incredibila suma de vreo 2-3 RON (depinde de modul de tarifare, dar cam asa ar veni). Multumesc pentru funda, pot trai si fara.

| doctorandus a răspuns (pentru KodrutZ):

Lasa-ma sa ghicesc: nici tu n-ai studiat fizica, altfel nu redai energia in kW.

| KodrutZ a răspuns:

Scuze, kg. tongue
P.S. kWh, am mincat o litera. In rest e ok rationamentul meu?