| Floriiiiiii a întrebat:

Buna azi am pornit pc-ul si imi da o eroare la winap bad directsound driver: please install proper drivers or select another decive in configuration error code:88780078 si am tot instalat driverul am cd-urile de la placa de sunte am placa de sunet AWRDACPI si am tot incercat... si nu merge aceeasi problema am wind xp sp3 si cand incerc sa instalez driverul imi zice ca nu este compatibil am intrat la my computer manage si nu imi apare acolo la decive nici un semn al intrebari adica totul e ok dar... nu merge aceeasi eroare apare ce sa fac?

3 răspunsuri:
| DDCC a răspuns:

Salut!
Din Winamp>
Options > Preferences: Plugins > Output: Direct Sound Output: Configure alegi placa ta de sunet.
Update la placa de sunet
Click pe Start> click drepta My Computer > Manage > Device Manager: Sounds and Audio Devices: click dreapta Update Driver, sau poți încerca Disable apoi Enable.

De la Control Panel> Hardware and Sound ai verificat setările?
http://goo.gl/pSSMv

Dacă doar azi ți-a afișat eroarea atunci folosește utilitarul system restore> http://youtu.be/upbpNDYYlV8
Restore my computer to an earlier time, alegi o dată la care mergea.

Şi, pentru drivere, DRP.SU le instalează automat, e şi gratuit programul însă îşi face update-uri şi ar fi bine să intri la Start> Run> msconfig.exe, Startup și să debifezi Drp.su update.
Update la drivere, aparte de Device manager poți folosi Slim Drivers.

| SuicideSilence a răspuns:

Winamp -> click dreapta -> options -> preferences -> plug-ins -> output -> click pe Nullsoft DirectSound Output -> configure -> selectezi primary sound driver ->apply -> ok

| kameleonic a răspuns:

Incearca sa asculti muzica cu alt player, in bsplayer si vezi daca merge sau tot asa iti da eroare.