| natural a întrebat:

cum e cu lentile de contact? vreau sa-mi pun ca sa nu mai port ochelari (am 17 ani)dar vreau sa aflu de la cine are cum e. va

5 răspunsuri:
| traveler a răspuns:

Mda si chestia f nasoala este ca au valabilitate ceva timp apoi TREBUIE INLOCUITE.pacat.

| Maidanezul a răspuns:

Ai dioptrii chiar asa de mari? ce te deranjeaza la ochelari? incomozi? ar trebui sa vorbesti cu un oftalmolog bun sa vezi ce recomanda si el De regula probleme cu vederea vin deoarece muschii ochiului slabesc si nu mai pot deforma ochiul, oftalmologul te va lamuri cel mai bine, Daca ar fi nemaipomenite... ar muri de foame cei care fac ochelari Se pare ca au si niste probleme.si din cite stiam nu sunt de neglijat.Eu zic sa ceri sfatul unui oftalmolog de 50-60 ani.

| trifescugabriela a răspuns:

Sincer e destul de nasol. Eu am o colega care are lentile de contact si ii cad defiecare data cand plange sau inchide ochii si apoi trebuie sa le scoata si sa puna niste picaturi si sa isi puna lentilele inapoi la ochi sincer e destul de nasol. Nu ai voie sa pui lentilele la ochi daca nu esti curat calumea pe maini. E destul de greu!

| Skiipper a răspuns:

Au avantaje si dezavantaje ...matusa mea 20 de ani a purtat numai ochelari iar acum si-a cumparat lentile de contact si e foarte fericita cu ele, nu v-a mai fii nevoie sa porti ochelari dar necesita multa atentie ( ma refer ca trebuiesc curatate intr-o solutie speciala ) si primele saptamani vor fi cam incomode... apoi te vei obisnuiiwinking

| Lore14785 a răspuns:

Ar trebui sa te interesezi la un oftamolog. el iti poate spune daca este bine sa le porti sau nu. de exemplu eu sunt mioapa si ma voi opera la 22 de ani, pana atunci medicul mi-a recomandat sa port ochelari de vedere [ am discutat cu el si e ok sa-i port doar la calculator si televizor.adica in casa] lentilele trebuie intretinute foarte bine, altfel se ajunge la lucruri grave. in primele zile o sa te jeneze putin, depinde. eu am purtat si sunt foarte ok. Succes love struck