| ursuletlove11 a întrebat:

Buna!
cum se scrie in coreeana?
-pe silabe
sau
-pe litere(ca la noi)

5 răspunsuri:
| Dumnezău a răspuns:

Pe litere. Fiecare caracter insumeaza cel putin doua litere, daca nu ma insel. De exemplu, "sarang-hae", respectiv "sarang-hae-yeo" sunt scrise din 3, respectiv patru caractere. Ca in mai toate limbile asiatice, ca nicaieri un caracter nu e egal cu o singura litera. Coreeana difera de japoneza, pentru ca un caracter poate sa insumeze si 5 litere, daca nu ma insel. Cauta si tu mai adanc in online. In romanizare se scrie pe silabe, dar in Hangul se se scrie pe litere.

| Ceriik a răspuns:

Stiu ca la ei fiecare simbol inseamna un singur cuvant.

| Tau_Rebelul_1990 a răspuns:

Pe silabe.

| catalina1121 a răspuns:

Pe litere se scrie, nu difera limba sau scrierea.

| pisicooot a răspuns:

Pe litere. Exista si simboluri ce inseamna doua litere. De exemplu o inseamna ng. Sunt si simboluri ce se folosesc pentru doua litere, asta pentru ca se ptonunta la fel. http://ro.wikipedia.org/wiki/Hangul