| anonim_4396 a întrebat:

De ce stundentii de la IFR(Invatamant cu frecventa redusa)nu beneficiaza de reducerea pentru transport in comun OTL? Multumesc

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu beneficiaza deoarece nu s-a prevazut aceasta posibilitate.
Conform L.1/2011, a educatiei nationale, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART.205.(1) Studenţii beneficiază de asistenţă medicală şi psihologică gratuită în cabinete medicale şi psihologice universitare ori în policlinici şi unităţi spitaliceşti de stat, conform legii.
  (2) În timpul anului universitar, studenţii înmatriculaţi la forma de învăţământ cu frecvenţă, în instituţiile de învăţământ superior acreditate, în vârstă de până la 26 de ani, beneficiază de tarif redus cu minimum 50% pe mijloacele de transport local în comun, transportul intern auto, feroviar şi naval. Studenţii orfani sau proveniţi din casele de copii beneficiază de gratuitate pentru aceste categorii de transport."

| KodrutZ a răspuns:

Pentru ca se presupune ca merg la IFR ca sa mearga si la job sau sa faca altceva util societatii, deci gata cu pomana. Pomana primesc doar aia care fac nimic, gen pensionari sau studenti "full time".

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai de ce ar avea nevoie de transport daca nu se duc la facultate?

| neutrino a răspuns:

De reducere beneficiaza studentii de la zi, nu si ce-i de la frecventa redusa sau de la seral: acestia se presupune ca au un job! Daca insa ai norocul ca pe carnetul de student sa nu fie mentionata forma de invatamant, atunci te poti descurca de un astfel de abonament!