| ZuZuZuuuUzUZuuu a întrebat:

Buna din nou TPU as vrea sa stiu cum se scoate intregul dintr-o fractie va rog rapunsuri rapide.Dau fundita

2 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Intregul se scoate dintr-o fractie, in general, cand numaratorul (numarul de deasupra) e mai mare decat numitorul (numarul de jos).
De exemplu, 8/5 (8 supra 5) se poate scrie ca 5/5 (care e un intreg) + 3/5 (care e diferenta intre numarul initial si intreg) = 8/5
cu alte cuvinte, 8/5 se scrie ca 1 intreg si 3/5 - 1(3/5)

5/3 se poate scrie ca 3/3 (1 intreg) + 2/3 (diferenta dintre numarul initial si intregul obtinut) 3/3 + 2/3 = 5/3, dar 3/3 reprezinta un intreg, si atunci il scrii ca 1, adica 1 intreg si 2/3).
Atentie la diferentele mai mari intre numarator si numitor, pentru ca se pot scoate de mai multe ori intregii, avand nu doar valoarea 1.
Exemplu: 10 supra 3 (10/3) se poate scrie ca 3/3 + 3/3 + 3/3 + 1/3. In acest caz, suntem in prezenta a 3 intregi si diferenta 1/3, deci rezultatul e 3(1/3)