| andre3a_6862 a întrebat:

la intrebarea asta imi raspund doar fetele. Am ciclu, dar pe tampon am si niste cheaguri de sange!
E normal sa fie asa? sau trebuie sa merg la un doctor?!

multumesc!

Răspuns Câştigător
| soraluisatan a răspuns:

Este normal, stai linistita

10 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este normal sa pierzi si cheaguri in timpul menstrei, nu e nici un motiv de ingrijorare.

| EuSiCuMine a răspuns:

Este foarte normal, eu am mai mereu si uneori ma sperii dar nu e nici un motiv de ingrijorare.
Aceste cheaguri nu sunt decât bucăţi de ţesut endometrial care se desprinde la menstră, eliminându-se odată cu lichidul menstrual. Ţesutul endometrial desprins are caracter elastic şi culoare maronie închisă. Procesul este absolut fiziologic şi nu trebuie să constituie un motiv de îngrijorare.

Eliminarea de cheaguri de sânge la menstră poate fi normală. În timpul zilelor de menstruaţie abundentă pot apărea cheaguri de culoare roşie. Organismul eliberează anticoagulante care ajută împiedicarea coagulării sângelui menstrual, dar în cazul menstrelor abundente anticoagulantul nu mai are timp să-şi exercite efectul şi apar cheagurile.

| Ziiziii a răspuns:

E normal

| Alexxys a răspuns:

Sunt secretii vaginale, ce se secreta chiar si in timpul menstruatie, care in combinatie cu sangele par ca niste cheaguri. Dar pentru linistea ta mergi la un doctor, vei primii mai multe informatii de el.

| Andreeeeea_2521 a răspuns:

Da e normalhappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E normal.si eu in a2a luna de ciclu aveam foarte multe cheaguri si imi curgea foarte mult sange si a trecut aproape un an de atunci si n-am patit nimic

| phantomitza a răspuns:

Da e normal daca iti vine de putin timp e normal e sangele din organism care nu mai e bun daca intelegi ce vreau sa iti zic nu te speria asa se intampla :*!

| AlexutsSsa96 a răspuns:

Da,e normal.si mie mi se mai intamplahappy...E de la raceala. Sper ca ti-am fost de ajutor:*

| LuCi82820 a răspuns:

Nu trebuie sa mergi

| swee1love a răspuns:

Da.e normal.stai linisstita.winking
funda:*