| Raresilk a întrebat:

Pentru a beneficia de bursa sociala, trebuie ca venitul net pe membru de familie pe ultimele 3 luni sa nu depaseasca 1250 de lei. Cum se calculeaza venitul asta: se calculeaza venitul in medie pe membru de familie pentru o singura luna sau se aduna pentru toate cele 3 luni?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui daca esti student sau elev, conditiile sunt diferite. Fiindca spui de ultimele 3 luni si venitul net de 1250 lei banuiesc ca esti student.
Venitul net lunar sa calculeaza astfel:
Se aduna veniturile nete pe ultimele 3 luni, ale tuturor membrilor de familie care obtin venituri, totalul se imparte la 3 si apoi rezultatul se imparte la numarul total al membrilor de familie.

Bula
| Bula a răspuns:

Niciunul din veniturile medii nete din ultimele 3 luni sa nu depaseasca 1250 lei.

| Valentinaldoilea a răspuns:

Se calculeaza pentru fiecare luna in parte si de duce adeverinta cu veniturile (separate) ale celor trei luni cerute.