| Cristina_Doar_1981 a întrebat:

Buna seara imi poate zice cineva cand trebuie cantat fiecare colind pentru ca copii mei vor sa se duca la colid si nu stiu pe ce data sa se duca cu:dom, dom astazi s-a nascut hristos au sosit colindatori buna dimineata la mos ajun cerul si pamantul colindam iarna florile dalbe sorcova steaua sus rasare plugusorul.Va rog foarte frumos sa ma ajutati la primul care zice bine

1 răspuns:
| Staif a răspuns:

Cu Plugusorul, se merge in ajun de Anul nou.
Cu Sorcova, se merge in prima zi a Anului nou.
Celelalte, pe care le-ai insirat la inceput, dar si "Steaua sus rasare" sunt colinzi de Craciun. Se merge in ajunul Craciunului (seara de dinainte - 24). Copiii pot merge si mai devreme, chiar la amiaza.